Odhoďte podprsenky pryč. Ukážeme vám, jak mohou škodit vašemu zdraví

od Andrea Světlíková
2 minuty čtení
podprsenka
Zdroj: Shutterstock

Podprsenka už je pěknou řádku let součástí šatníku v podstatě každé ženy. Malé slečny se nemohou dočkat až dospějí a maminka jim koupí tu první. Doprovázejí nás v podstatě celý život, ale jsou pro naše tělo dobrým řešením?

Zamyslely jste se někdy nad tím, jestli vašemu tělu nemůže podprsenka nějak škodit?

Výběr správné velikosti je pro pohodlí každé ženy nejdůležitější, a přitom osmdesát až devadesát procent žen nosí dle výzkumů špatnou velikost, jak potvrdila doktorka Debra Rose Wilson, Ph.D., která se zabývá též psychologii zdraví, pro magazín Healthline.com a americký web The Huffington Post.

Ženy s malým poprsím si mohou dovolit trávit dny bez ní v podstatě bez problému, ale pokud na hrudníku nosíte přírodní pětky, určitě si bez pořádné podprsenky nedovedete představit den.

Přinášíme vám pár důvodů, proč nechat alespoň někdy své poprsí na volno. Však už Mireček v básnících hlásal: „Nejradši mám takový, co nenosej, co nenosej prsenky!”

Pořádně se nadechnout

Pokud máte podprsenku ve správné velikosti a obvod vám není moc volný, v podprsence se vlastně nikdy nemůžete pořádně nadechnout. Pokud ji totiž máte správně zapnutou, měla byste pod zapínání dát jeden až dva prsty, což značí, že jste po celý den poměrně v silném sevření.

Nesprávná velikost škodí

Pokud netrefíte správnou velikost, a jak již bylo zmíněno, jen malé procento žen nosí tu správnou, větší či menší košíček vám může ublížit. Oděrky, záněty nebo dokonce bulky, to vše vás může potkat, pokud máte kostice z podprsenky moc zařízlé. Se špatnou velikostí či nesprávným nastavením ramínek souvisí držení těla i bolesti zad. Pamatujte, že 80 % opory tvoří obvod a jen 20 % ramínka.

Oblečení

Konečně nemusíte řešit, že v tričku s odhalenými zády je vidět zapínání nebo že v letním topu překážejí ramínka. Pokud podprsenku odhodíte, konečně nebudete vůbec omezováni střihem vašich svršků. Další výhodou je i fakt, že podprsenek musíte mít doma hned několik, aby správně ladily ke zvoleným topům. Neexistuje snad větší faux pas než černá podprsenka pod bílým tričkem.

Zdraví

V knize Dressed to Kill najdete informaci, že těsná podprsenka znemožňuje průtok lymfy v oblasti hrudníku. Karcinogenní látky se prý v oblasti prsou hromadí, a to může vést k leckterým onemocněním, dokonce i k rakovině.

S těmito informacemi autorů Sydney Ross Singer a Somy Grismaijer ale nesouhlasí hned několik významných institucí včetně National Cancer Institute.

V letních měsících a při nesprávném materiálu podprsenky však mohou snadno vznikat potničky na kůži a v krajních případech i plísně.

Gravitace

Ačkoli se to na první pohled může zdát jako hloupost a naprostý opak, tak nošení podprsenky z dlouhodobého hlediska znemožňuje přirozenou elasticitu tkáně v oblasti prsou. Prsa tak povadají rychleji.

Muži to ocení

Pánové budou nadšeni, že uvidí velikost hned na první dobrou a nebudou nepříjemně překvapeni po vysvlečení.

Pro muže budete mnohem atraktivnější a vaše sebevědomí vyskočí vzhůru.

Autor: Naďa Brožová

Související články