Nekupujte si laciné sluneční brýle, může se vám zhoršit zrak

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
bryle
bryle

V poslední době se o slunečních brýlích mluví spíše jako o módních doplňku než něčem, co nám ochrání zrak. V letních měsících se bez nich neobejdeme a mnohdy jich máme i více, abychom je mohli střídat dle nálady nebo toho, co máme právě na sobě. Proč by ale vzhled neměl být tím hlavním kritériem při rozhodování o koupi správných slunečních brýlí?

Stojany s brýlemi najdeme v kdejakém obchodě s konfekcí, hypermarketu či večerce. Doby, kdy jsme si pro ně chodili hlavně k optikovi, už pominuly. A to není úplně ideální.

Levné brýle jsou dostupné na každém kroku a módní trendy nám diktují, jaké bychom si tuto sezónu měli pořídit. Jenže ani ty nejkrásnější brýle neochrání náš zrak, pokud nebudou splňovat základní požadavky.

UV filtry už mají vesměs všechny brýle. Zaměřte se na jiná kritéria

Hlavní věcí, na níž byste při výběru slunečních brýlí měli koukat, je UV filtr. Ten mají v podstatě všechny brýle na trhu, ty luxusní, i ty laciné.

Výrobci se naučili toto kritérium nešidit a pochopili, že sluneční brýle bez vyhovujícího UV filtru zkrátka nejsou sluneční brýle. Mějte se ale na pozoru, protože nekvalitní brýle vás před škodlivým zářením neochrání a mohou vám zrak zhoršit.

Další vlastností, která by nás měla zajímat, je to, jak nám brýle sedí. Proto je lepší nekupovat brýle naslepo a vyzkoušet si je v obchodě. Brýle musí chránit nejen oči, ale i jejich okolí.

Neměly by vám padat z obličeje, být křivé či tlačit za ušima. Až jich pár ozkoušíte, zjistíte, že určitě tvary vašemu obličeji sedí i lichotí, jiné zase nejsou to pravé ořechové.

Ty do města jsou jiné než ty na hory. Dívejte se proto na číslici na nožičce

Co možná mnozí z nás zanedbávají, je účel, za jakým si brýle pořizujeme. A tady už ty laciné nemusí stačit. Pro tento parametr se využívají číselné kategorie.

Na štítku k brýlím či nožičce byste měli najít číslici od nuly do čtyřky, která udává, zda se hodí jen jako ochrana proti větru, do zataženého počasí, v létě do města či k moři nebo na sport a do prostředí, kde svítí ostré slunce.

Poznat úroveň ochrany můžete i podle tmavosti skel, ale není to pravidlem. Řiďte se tak tím, co je napsané na brýlích a co vypovídá o propustnosti světla čočkou.

Dát peníze za kvalitu a servis se vyplatí. Jedině tak budete mít jistotu, že chráníte svůj zrak dostatečně

Problém je, že na tyto údaje se nemůžete úplně spoléhat. Výrobci ani prodejci nejsou optometristé, a tak se vyplatí dojít za specialistou a připlatit si nějakou tu korunu navíc za kvalitu, servis a jistotu, že váš zrak bude dostatečně chráněn.

Pověřená osoba vám pomůže i s tvarem brýlí, který pomáhá ochránit oční okolí a předchází zánětům způsobeným narušením vrchní vrstvy pokožky.

Když vám brýle nesednou, může vám svítit sluníčko do očí a narušit sítnici, čím si zaděláte akorát tak na problémy.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články