Některým lidem při použití toalety tečou slzy. Je to běžnější, než se zdá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zena na toalete
Zdroj: Shutterstock

Už se vám někdy stalo, že jste šli na velkou a vytlačili jste u toho mimo jiné také slzy z očí? Ano, někteří lidé při použití toalety skutečně pláčou. Pokud se to děje i vám, nebojte, nejste divní. Patříte vlastně do poměrně široké skupiny lidí se stejným problémem.

Nic vás nebolí, ale přesto vám tečou slzy. A vy si možná připadáte trapně, když sedíte na záchodě, snažíte se vykonat potřebu a u toho si toaletním papírem otíráte oči. Ve skutečnosti je to ale věc, se kterou se potýkají lidé běžně.

Může za to tlak v lebce

„Pro mnoho lidí slzy nepocházejí z bolesti, ale ze zvýšení intraabdominálního tlaku, který pomáhá konečníku vytlačit stolici,“ vysvětluje pro Well and Good gastroenterolog Niket Sonpal.

Intraabdominální tlak kolísá v průběhu dne v závislosti na vašem dýchání a dalších faktorech. Když sedíte na záchodě a tlačíte, v břiše se hromadí tlak, který hýbe celým vaším systémem.

„Společně s tímto tlakem v břiše dochází také k jeho zvýšení ve vaší lebce, což vede k slzám,“  říká Sonpal.

Pocit uvolnění

V některých případech může za slzy při vylučování také pocit uvolnění. To znamená, že se pláč dostaví až ve chvíli, kdy je vaše práce dokonána, a to v závislosti na tom, že vaše zatínané svaly náhle povolí.

Mozek dá vašemu tělu signál, že se může uvolnit, společně s tím pak přicházejí slzy, které se vyderou napovrch, vysvětluje Healthline. K tomuto typu uvolnění dochází především v případě, že máte zácpu, nebo na toaletě strávíte delší čas.

Ať už tak pláčete během toho, co sedíte na záchodě, nebo se vám spustí slzy až ve chvíli, kdy dotlačíte a vaše tělo se uvolní, nemusíte se bát, že by šlo o nějaký velký problém.

Ve skutečnosti je na tom mnoho lidí podobně, jenom se vám nejspíš s takovou věcí nikdo nebude svěřovat.

Zdroj: Healthline, Healthdigest, Live Strong, Well and Good, The Naked Scientists

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články