Migréna není jen bolest hlavy. Studie ukazují souvislost mezi vyšším výskytem kardiovaskulárních chorob či rakovinou prsu

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Zena s migrenou
Zdroj: Kite_rin / Shutterstock.com

Kdo trpíte migrénami, tak víte, jak vás toto onemocnění dokáže vyřadit z provozu klidně na několik dní. Toto onemocnění stále není zcela prozkoumáno a neexistuje účinná léčba, která by problémy vyřešila. Čím více studií probíhá, tím více se nemocí lékaři zabývají. Ukazuje se totiž, že migréna má souvislost s dalšími chorobami, jakou jsou kardiovaskulární onemocnění, rakovina prsou či střevní nemoci.

Migréna je dle knihy Harrison’s Principles of Internal Medicine, jejíž citace je uvedena na stránkách National Library of Medicine, definována jako epizodická bolest hlavy spojená s určitými rysy, jako je citlivost na světlo, zvuk nebo pohyb.

Následující článek bude zaměřený na přidružené zdravotní problémy k této nemoci, ale pro ucelenější přehled si přečtěte například rady, jak migrénu zkrotit nebo jak ovlivnit ataky migrény jídlem.

Není to jen bolest hlavy

Dle serveru Frontiers in Neurology postihuje migréna každý rok více než jednu miliardu jedinců na celém světě a je jednou z nejčastějších neurologických poruch s vysokou prevalencí a nemocností, zejména mezi mladými dospělými a ženami.

Kromě samotné migrény je toto onemocnění dle serveru The Journal of Headache and Pain spojeno s dalšími zdravotními problémy, jako jsou somnambulismus, cyklické zvracení či například deprese.

Dnes se zaměříme na ty, které jsou podle informací serveru Very Well Health nejběžnější a které se často vyskytují společně s migrénou. Patří mezi ně fibromyalgie, střevní obtíže, poruchy spánku či onemocnění srdce.

Přidružené obtíže

Jednou ze zdravotních komplikací migrén je fibromyalgie. Jedná se o stav, který se dle serveru Very Well Health vyznačuje rozšířenou bolestí svalů, vyčerpávající únavou, ztrátou paměti, potížemi se spánkem a poruchami nálady, jako je úzkost a deprese.

Objevuje se také syndrom dráždivého tračníku, který je charakterizován břišním nepohodlím a změnami ve zvyku střev, jako je průjem a zácpa.

Navíc další studie zveřejněná v Scientific Reports potvrdila i souvislost mezi výskytem migrén a zánětlivým onemocněním střev.

Poruchy spánku jsou pak nejen přidruženou komplikací migrén, ale mohou vést i k jejím častějším epizodám. Pokud člověk málo spí, má sníženou pozornost, cítí se malátný a unavený. A to samo pak může vést k častějším atakám.

Plos Medicine dále zveřejnil rozsáhlou dánskou studii, podle které je výskyt migrén spojen s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění, včetně mrtvice a infarktu.

Migréna a vyšší riziko rakoviny prsou

Server BMC Cancer zveřejnil studii, dle které výzkumníci z Cancer Center ve West China Hospital of Sichuan University uvádí možnou genetickou souvislost mezi migrénou a rakovinou prsu.

Migréna i rakovina prsu jsou dle této studie spojeny se změnami hladiny estrogenu a vysoké hladiny estrogenu mohou zvýšit riziko rakoviny prsu.

V roce 2018 byla na Marry Ann Liebert zveřejněná studie, která zjistila, že ženy, které každý rok absolvovaly čtyři nebo více lékařských návštěv kvůli migréně, měly výrazně vyšší riziko rakoviny prsu.

Studie zveřejněná v Biomedicines v dubnu 2023 zjistila, že ženy, které měly migrénu, měly vyšší riziko vzniku určitých podtypů rakoviny prsu a také u nich byl prokázaný celkový dřívější nástup rakoviny prsu.

Zdroje: National Libraly of Medicine, Frontiers in Neurology, The Journal of Headache and Pain, OnlyU, Jímeto, Verywell health, Plos Medicine, BMC Cancer, Biomedicines, Marry Ann Liebert, Scientific Reports

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články