Makrobiotická dieta: Nejde jen o způsob, jak zhubnout, ale o zdravý životní styl. Dodržuje ji i Madonna

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Madonna
Zdroj: Denis Makarenko / Shutterstock

Existuje celá řada diet, které vám mají pomáhat hubnout. Makrobiotická dieta je ale nejen to. V tomto případě se jedná o proces, který klade důraz na harmonii a rovnováhu. Kromě toho, že s ní půjdou kila dolů, tak docílíte celkového zlepšení vašeho fyzického i psychického zdraví.

K makrobiotické dietě se lidé podle serveru Healthline neuchylují jen v případě, že mají problémy s obezitou. Je vhodná i pro jedince, kteří trpí onemocněním srdce, mají psychické problémy, nebo chtějí jednoduše něco udělat se svým životním stylem.

Dieta klade důraz na přírodní a organické potraviny. Rovněž se zasazuje o úplné odstranění chemikálií a umělých přísad. A to platí nejen pro potraviny, které konzumujete, ale také na hygienické a kosmetické přípravky používané ve vaší domácnosti.

Může snižovat riziko rakoviny

Makrobiotická dieta klade důraz na zařazení velkého množství zeleniny do jídelníčku. Díky tomu člověk do těla dostane vysoké množství fytoestrogenů. Ty mohou podle serveru NutritionFacts zabránit vzniku rakoviny.

To potvrzuje i studie z časopisu The Permanente Journal z roku 2002, podle které má ale dieta také svá rizika. Neměli by ji například dodržovat děti mladší 15 let procházející tělesným vývojem nebo lidé, kteří mají sami o sobě problémy s přibíráním na váze.

Mezi potraviny běžně se vyskytující na jídelníčku makrobiotické diety patří bulgur, pohanka, rýže, mezi nejčastěji využívanou zeleninu se řadí dýně, květák, cibule, ředkvičky nebo mrkev.

Člověk by měl naopak zcela vynechat okurky, ořechy a semínka a do jídelníčku příliš často neřadit vajíčka nebo mléčné výrobky. Úplně přestat byste měli s konzumací vepřového masa, ostrých jídel, tropického ovoce nebo alkoholických nápojů.

Dietu podstoupily i některé celebrity

Mezi slavné, kteří se řídí nebo v minulosti řídili makrobiotickou dietou, patří například herečka Gwyneth Paltrow. Ta upřednostňuje jednoduché pokrmy, u ní doma nikdy nechybí kuře, těstoviny a rýže. Miluje také zeleninu a lehké omáčky.

Dietu pak dodržuje třeba i zpěvačka Madonna. Ta se snaží vynechávat mléčné výrobky, konzumovat jen minimum vajíček, miluje ale kuřecí maso, zeleninu, rýži nebo bulgur. Mimo tyto dvě celebrity se dodržováním makrobiotické diety podle Cheat Sheet proslavil třeba i režisér Guy Ritchie.

Zdroj: Healthline, NutritionFacts, National Library of Medicine, Jíme to, Cheat Sheet

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články