Levandule: Má léčebné účinky a zklidňuje. Udělejte si z ní lahodný sirup, který vás osvěží

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Levandulovy sirup
Zdroj: Shutterstock

Levandule se už odpradávna používá jako bylinka, která zklidňuje tělo a mysl. Má blahodárný vliv na psychické i fyzické zdraví a rozhodně se tak vyplatí si ji doma v květináči vypěstovat. A potom si z ní můžete připravit lahodný sirup, který vás v létě osvěží a potěší svou chutí děti i dospělé.

Levandule má celou řadu využití. Je nezaměnitelná svým vzhledem a mnoho lidí ji vnímá jako dekorativní rostlinu. Na oknech v truhlících ji mívají rodiny také proto, že odpuzuje nepříjemný hmyz. Mimo to se dá také zpracovat nejen do kosmetických přípravků, ale také ji lze konzumovat.

Léčebné účinky levandule

O levanduli se hovoří především jako o přírodním antidepresivu. Její vůně zklidňuje, dopomáhá psychické pohodě člověka a má blahodárný vliv například na klidný spánek.

Levandulové oleje se používají při zranění. Například při drobných řezných ranách nebo odřeninách slouží jako dezinfekce i hojivý prostředek, uvádí Everyday Health.

Kromě toho má tato bylina také antibakteriální účinky. Podporuje činnost trávicího ústrojí a tvorbu žluči a působí proti nadýmání. Proto se z ní dělají čaje nebo se přidává do pokrmů, například do sušenek či pečiva.

Levandulový sirup

Ze sušené levandule se dá udělat čaj. V létě ale daleko více oceníte lahodný sirup, který zalejete ledovou vodou. Pochutnáte si tak na lahodném nápoji.

Na jeho přípravu budete potřebovat hrst levandule, kilogram cukru, litr vody a citron.

Levanduli opláchněte, nastříhejte na malé kousky a zalijte horkou vodou. Přidejte na kolečka nakrájený citron. Vše nechte stát 24 hodin. Druhý den tekutinu slijte přes cedník a přidejte cukr.

Sirup zahřejte a nechte cukr rozpustit. Pak ho uskladněte ve skleněných lahvích s víčkem. Ideální je nechávat ho v ledničce nebo chladném sklepě. Nápoj z levandulového sirupu podávejte s medem.

Zdroj: Cleveland Clinic, Everyday Health, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články