Kurkuma je vhodná pro vnitřní i vnější užití. Udělejte si z ní pleťovou masku nebo hydratační krém

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
maska kurkuma
Zdroj: Shutterstock

Koření typické především pro indickou kuchyni, to je kurkuma. Její blahodárný vliv na lidské zdraví je známý už po mnoho staletí. Věděli jste ale, že ji nemusíte pouze konzumovat? Pomoci vám může také její vnější aplikace, například na obličej.

Kurkuma je součástí tradiční ájurvédské medicíny. Především barvivo kurkumin v ní obsažené přináší našemu tělu mnoho pozitivního.

Má antioxidační účinky a může pomoci při léčbě onemocnění jater, jak uvádí studie z roku 2015.

Toto koření se podílí i na snižování cholesterolu, dopomáhá k lepšímu trávení, může vést k prevenci srdečních onemocnění. Dobrá je i při menstruačních bolestech.

Vnitřní i vnější užití

Kurkuma rovněž pomáhá řešit nejeden kožní problém. Dokáže se vypořádat s akné a je vhodné ji užívat, když člověk trpí atopickým ekzémem.

Službu udělá i při regeneraci kůže po spálení sluncem, a dokonce dokáže odstraňovat z těla jizvy, uvádí Hello Glow.

Využít ji proto můžete v mnoha receptech nejen indické kuchyně. Dají se z ní ale také vytvářet různé krémy a masky, které aplikujete přímo na poškozenou kůži.

V kombinaci s medem

Existuje hned několik tipů na to, jak kurkumu namíchat, aby vám pomohla od problémů.

Úplně tím základním je smíchat ji s medem v poměru 1:1. Vznikne vám lepkavá oranžová kaše, kterou si následně potřete obličej, radí Beauty Epic.

Nechte masku na obličeji působit 10 minut minimálně 3x týdně a uvidíte, že se zbavíte pupínků. Možná dokonce vyhladíte i nějaké ty vrásky.

Dejte si jen velký pozor při omývání obličeje. Kurkuma hodně barví, bude nejspíš potřeba použít více mýdla.

Ve spojení s jogurtem

Kromě medu můžete kurkumu smíchat ještě s bílým jogurtem. V tomto případě dojde především k velmi dobré hydrataci vaší pokožky, která tak viditelně omládne. Tento typ krému je vhodný i při popáleninách od slunce.

Pokud kurkumě ve své kuchyni příliš neholdujete, rozhodně byste to měli změnit. Jak vidíte, je výhodné ji užívat vnitřně i zvnějšku. V obou případech vám to přinese velká pozitiva.

Zdroj: Hewlings SJ, Kalman DS. Curcumin: A Review of Its Effects on Human Health. Foods. 2017 Oct 22;6(10):92. doi: 10.3390/foods6100092. PMID: 29065496; PMCID: PMC5664031, National Library of Medicine, Beauty Epic, Hello Glow

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články