Hnutí HAES tvrdí, že obezita není ukazatelem zdraví. V mnoha ohledech se mýlí

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Plnostihla zena
Zdroj: Shutterstock

Obezita nesouvisí s naším zdravím. Člověk může být šťastný a v plné síle, ať už vypadá jakkoli. To tvrdí hnutí HAES (Health at Every Size). Ačkoli v některých věcech mají zastánci této skupiny pravdu, v mnoha ohledech se mýlí.

Hmotnost sama o sobě skutečně není známkou toho, v jakém stavu se naše tělo nachází. Navíc je pravda, že mírná nadváha je rozhodně zdravější než podvýživa. Pohled na osoby s pár kily navíc by se tak v mnohém změnit měl, v tom má hnutí pravdu.

Chtějí ukončit předsudky

Hnutí HAES vzniklo kvůli tomu, aby ukončilo předsudky vůči obézním lidem. Snaží se podporovat osoby všech velikostí a rozměrů. A trvá na tom, že být obézní nemusí hned nutně znamenat být ve špatném fyzickém stavu, vysvětluje studie z roku 2015.

V některých ohledech se hnutí nemýlí. V jiných se ale jeho zástupci s oborníky neshodnou. HAES například uvádí, že je lepší být při těle, ale pravidelně se pohybovat, než být hubený, ale nic se sebou nedělat.

To ale nejspíš zcela pravdivé není. Jak píše na svém webu i Lukáš Roubík, obezita má na lidské tělo zdravotně velký vliv. A pokud zatěžujeme naše klouby například cvičením, každé kilo navíc se počítá.

Obezita představuje rizika

Server Health News uvádí, že obezita s sebou rozhodně přináší mnoho rizik. Je sice pravda, že HAES bojuje za dobrou věc, nelze ale tvrdit, že obézní lidé mají kvalitu života zcela stejnou jako lidé se zdravým BMI.

„Obezita zvyšuje rizika metabolických, kardiovaskulárních i onkologických onemocnění. Představuje také vyšší zátěž na pohybový aparát,“ doplňuje Roubík.

Zdroj: Institut moderní výživy, Lukáš Roubík, NIH, Health News, Very Well Fit

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články