Domácí zubní pasta pomůže od krvácení dásní a vybělí zuby

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zubni pasta
Zdroj: Shutterstock

Zubních past je celá řada. Někdo může používat prakticky jakoukoli, někteří lidé mají ale zuby velmi citlivé a vyhovují jim jen určité značky a druhy. Někdy tak za zubní pastu utrácíme zbytečně velké peníze a látky v ní nám navíc stejně nepomáhají. Přitom se dá péče o zuby řešit i jinak.


Většina zubních past slibuje pro naše ústa to nejlepší. Pokud si ale chcete být skutečně jistí, čím si zuby čistíte, máte jen jednu možnost: vyrobit si doma vlastní zubní pastu, která váš chrup ochrání, a vy navíc budete přesně vědět, co obsahuje.

Možností, jak si vyrobit zubní pastu, je hned několik. Například celá řada potravin je totiž pro vaše zuby vhodná a pomůže vašim ústům zbavit se bakterií. Z následujícího seznamu si tak svou oblíbenou pastu jistě vyberete i vy.

Jedlá soda a sůl

Jako první možnost doporučuje server Mountain Rose Herbs smíchat jedlou sodu se solí a trochou převařené a ideálně i přefiltrované vody. Mnoho zubních past, které se běžně dají koupit v obchodě, chutná slaně, obvykle se jedná o ty, které pomáhají proti krvácení dásní.

Sůl má schopnost s tímto problémem pomoci. Ačkoli je tak pasta chuťově opravdu velmi nepříjemná a sůl vás může v ranách v ústech i pěkně štípat, její používání se vyplatí a problémům bude za krátký čas konec.

Jedlá soda a stévie

Pokud je na vás předešlá verze pasty příliš slaná, dá se jedlá soda kombinovat ve vodě také se stévií, která se používá jako sladidlo. Běžně se doporučuje na jeden hrneček sody použít zhruba lžičku stévie, poměr ale můžete upravit de chuti.

Takto připravená zubní pasta je skvělá nejen proti krvácení dásní, ale také pro bělení zubů. Zapomeňte na zažloutlou barvu, už jen během pár dní budou vaše zuby jako perličky. A to i bez drahých past, které si můžete koupit v obchodě.

Kokosový olej

Kokosový olej má protizánětlivé účinky a vaše ústa zbaví bakterií. Použijte ho jako základ a přidejte opět jedlou sodu, tentokrát ale jen minimum, aby její slaná chuť nevynikla. Tato pasta se hodí pokud nemáte výrazné problémy s krvácením dásní a chcete jen udržovat ústa pravidelně čistá.

Server NEWS Medical upozorňuje, že pastu z kokosového oleje je třeba uchovávat v chladnějším místě. Pokud tak máte v koupelně například během léta tepleji, raději ji nechávejte v ledničce. Ostatním pastám z jedlé sody horko nevadí.

Zdroj: Mountain Rose Herbs, Mom 4 Real, NEWS Medical

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články