Digitální detox může výrazně zlepšit váš život. Řiďte se jednoduchými pravidly

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Digitalni detox
Zdroj: Shutterstock

Slovo detox si spojíme s něčím, co našemu tělu prospívá. S něčím, co nás očistí a pomůže nám srovnat zdraví. Nejedná se vždy ale pouze o detox v podobě přijímání potravin. Takzvaný digitální detox vám pomůže zlepšit psychické zdraví, uvádí Flowee.

Digitální technologie k životu potřebujeme a málokdo si dnes dovede představit fungování bez nich. Mnohdy je ale používáme častěji, než je nutné. Zapomínáme potom na to, co je v životě skutečně důležité: kontakt s lidmi.

Jak na digitální detox?

Nemusíte se bát, digitální detox rozhodně neznamená zůstat několik dní v kuse offline. Jde spíše o nastavení jasných pravidel ohledně toho, kdy budete mobilní telefon nebo počítač používat. Několik jednoduchých pravidel může váš život výrazně změnit k lepšímu.

Určit si hranici používání digitálních technologií je krok první. Nastavte si čas, během kterého na telefon nesáhnete. Například od šesti hodin večer ho dejte do šuplíku a věnujte se před spaním čtení nebo procházce.

Kromě toho je ale třeba zapracovat také na dalších pravidlech. Naučte se trávit každý den nějaký čas venku. Nechte mobil doma a jděte do přírody. Začněte meditovat a cvičit. Najděte si offline koníčky, během kterých nebudete na mobil ani na počítač myslet, radí Pražský Bar Camp.

Co vám digitální detox přinese?

Pokud budete výše nastavená pravidla dodržovat, zlepší se váš život v mnoha ohledech. Pokud například přestanete před spaním koukat do telefonu, zlepší se kvalita vašeho spánku, píše server Digitální detox.

Budete také produktivnější a soustředěnější, načerpáte novou energii, seznámíte se s novými lidmi a naberete novou chuť do života. Neustálé připojení na online svět je velmi stresující. Pokud zvládnete digitální detox, pocítíte velkou psychickou úlevu.

V neposlední řadě pak budete trénovat mozek, který začne přicházet na nové nápady, jak se zabavit. Budete se snažit vymyslet kreativní činnosti bez toho, abyste jen hodiny bezcílně leželi u videí nebo procházeli stokrát zhlédnuté obrázky.

Zdroj: Digitální detox, Pražský Bar Camp, Flowee, iDNES, Nápady a návody

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články