Cola může střevní chřipku ještě zhoršit, lepší je voda nebo vývar. I přesto na ni lékaři nedají dopustit

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Coca cola
Zdroj: Evgeny Karandaev / Shuterstock.com

Při střevní chřipce většina rodičů automaticky kupuje colu, kterou dávají chladit do ledničky, protože se říká, že zklidňuje žaludek a pomáhá hydratovat. Ve skutečnosti pro to nejsou žádné důkazy, a jak zjistili britští vědci, tento nápoj naopak může stav ještě zhoršit. Pomáhá však při jiném žaludečním neduhu, kde dokonce může pacienta zachránit před operací.

Montreal Children´s Hospital uvádí, že vědci z Velké Británie hledali důkazy o pozitivním vlivu Coca-coly na průjem a zvracení a zjišťovali, zda perlivé nealkoholické nápoje brání dehydrataci u dětí s gastroenteritidou.

Cola může stav zhoršit

Podle jejich zprávy biochemické analýzy jasně ukazují, že různé sycené nápoje obsahují nízké hladiny sodíku a draslíku a mnohem více cukru než perorální rehydratační roztoky.

Coca-Cola obsahovala dokonce až sedminásobek množství glukózy, než doporučuje Světová zdravotnická organizace pro orální rehydrataci.

„Jsou potenciálně škodlivé, protože jsou mnohem koncentrovanější a je v nich mnohem více cukru,“ dodala navíc doktorka Michelle Jacobsová.

Vědci se shodli, že kromě toho, že sladké perlivé nápoje nepomohou k rehydrataci, tak navíc mohou napáchat ještě více škod.

Lepší je čistá voda

Co tedy pít, když nás nebo děti trápí střevní problémy? Doktorka Laura Lipold pro server Cleveland Clinic uvedla, že důležité je počkat alespoň dvě hodiny od poslední epizody zvracení.

Poté je třeba začít malými, ale častými doušky, abychom opět nepodráždili břicho. A co se hodí jako nápoj k uklidnění žaludku a hydrataci? Bylinkový čaj, vývar, čistá voda nebo speciální elektrolytické nápoje.

Někteří věří, že lepší alternativou než Coca-Cola je Sprite. Podle Medical News Today se tím na základě studie z roku 2016 nic nezkazí, ale musí se dávat jen malé množství a stále platí, že voda je lepší varianta.

Coca-Cola pomáhá při jiném problému

V jednom ale přece jen Coca-Cola nápomocná je, jak dle Daily Mail zjistili lékaři. Podáním tohoto nápoje se jim daří vyhnout se operaci pacientů, kteří mají tzv. bezoár.

Jedná se o těleso, které se vytvoří v žaludku ze spolykaného nestravitelného materiálu. Pokud není tento objekt odstraněn, může způsobit neprůchodnost střev.

Dle zmíněného serveru nový výzkum ukázal, že podávání Coca-Coly má až 90 % úspěšnost při léčbě.

Je to proto, že obsahuje chemické složky, které dělají podobnou práci jako žaludeční kyselina – pomáhají trávit vlákninu – zatímco bublinky pomáhají proces urychlit.

Zdroje: Montreal Children´s Hospital, Daily Mail, Cleveland Clinic, Medical News Today

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články