Co se zbytky smaženého kapra? Karbanátky nebo kapří vyprošťovák

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
smazeny kapr
Zdroj: Shutterstock

Řízek z kapra k Vánocům v mnoha rodinách neodmyslitelně patří. Jenomže každý chce mít na Štědrý den jídla raději více než méně. Takže se stává, že i když už jsou všichni přejedení, několik porcí smažené ryby zbývá. Ty se potom vyhazují, což je strašné plýtvání.

Také jste už několikrát po Vánocích vyhazovali porce kapra, které se zkrátka nesnědly? Existuje přitom hned několik cest, jak smaženého kapra zpracovat na později. Jedna z možností se dokonce skvěle hodí jako vyprošťovák po náročném silvestrovském popíjení.

Kapří karbanátky

První možností, jak spotřebovat zbytky z kapra, jsou vynikající kapří karbanátky. Nikdo nechce čtvrtý den po sobě jíst smaženého kapra, navíc ten poněkolikáté ohřívaný už nechutná moc dobře. Řízky se ale dají změnit ve zcela nové jídlo.

Na karbanátky budete kromě zbylých řízků z kapra potřebovat také strouhanku, mouku, vejce, kmín, sůl, červenou papriku a strouhaný sýr.

Začněte tím, že porce kapra oberete od strouhanky a kostí. Maso si dejte do mističky, kde ho zkombinujete se zbytkem surovin.

Vznikne vám těstíčko, ze kterého snadno vytvarujete placky. Ty pak můžete buď opět usmažit v trojobalu, nebo je smažit jen tak samotné. Dají se ale udělat i zdravěji – vložte je do trouby a pečte zhruba 15 minut na 190 °C.

Nakládaný kapr

Kapří řízky se dají pár dní po Vánocích také naložit do marinády se zeleninou. Podle iDNES jsou pak už po několika dnech připraveny ke konzumaci a na Nový rok poslouží jako vyprošťovák v případě, že jste to na silvestra přehnali s alkoholem.

Příprava nakládaných kapřích řízků je snadná. Budete potřebovat smažené kapří řízky, mrkev, petržel, celer, cibuli, bobkový list, nové koření a černý pepř, ocet, cukr a sůl.

660 mililitrů octa a 330 mililitrů vody přiveďte k varu, přidejte kořenovou zeleninu a koření.

Nálev dochuťte solí a cukrem podle sebe, měl by mít sladkokyselou chuť. Vše na 10 minut povařte.

Mezitím si nakrájejte na kolečka cibuli. Tu společně s řízky vložte do sklenice a zalijte vychladnutým nálevem. Sklenici pak uzavřete víčkem a nechte v chladu.

Minimálně 5 dní by měly být pečenáče naložené. Pokud to uděláte dva dny po Vánocích, do silvestra budou akorát.

Zdroj: Aha!, Kuchaři do domu, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články