Kuřecí kůže na pažích se zbavíte pomocí prevence a kratšího sprchování. Ženy se s ní potýkají častěji

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Chicken skin
Zdroj: Heng Dao/Getty Images

V České republice trpí keratózou pilaris až třetina populace, píše Pražský magazín. Jde ale o zdravotní problém, se kterým se celosvětově potýká mnoho lidí, především pak žen. Objevují se vám na těle drobné pupínky připomínající kuřecí kůži? Pak k nim možná patříte i vy.

Kuřecí kůže se objevuje obvykle na pažích, nejčastěji pak v oblasti loktů. Jedná se sice o zdravotní poruchu, na naše fyzické fungování ale obvykle nemá vliv, jde spíše o vzhledovou vadu, popisuje Cleveland Clinic.

Neškodná nemoc

Je sice neškodná, může ale vytvářet nepříjemný pocit, někdy může svědit a především nám vadí v létě, kdy chodíme s krátkým rukávem. Jednoduše to nevypadá dobře. Proč se keratóza objevuje a kdo na ni nejčastěji trpí?

Toto neinfekční kožní onemocnění vzniká hromaděním keratinu. Ten sice chrání kožní buňky před infekcí, jeho nadměrné množství nicméně ucpává kožní folikuly a tvoří se tak krupička. Dochází k tomu obvykle na pažích a problémem trpí spíše ženy.

To ale neznamená, že by se netýkal i mužů. Navíc se může kuřecí kůže objevit i na dalších částech těla, typicky na kolenou, lýtkách, ale i v oblasti podpaží, doplňuje Healthline.

Jak s problémem bojovat

Způsobů, jak se keratózy zbavit, nebo ji minimálně zmírnit, je celá řada. Používejte sprchové gely a mýdla, která jsou šetrná k pokožce. Přeptat se můžete v lékárně i drogerii, kde vám jistě poradí. Zároveň je dobré sprchovat se kratší dobu a netrávit ve vodě zbytečně příliš času, doporučuje Derm Net.

Několikrát denně pokožku na poškozených místech hydratujte tělovými mléky. Je ale třeba tělo hydratovat také zevnitř, dodržujte tedy pitný režim, a to minimálně 2 litry vody denně.

Pro zdravou pokožku jsou důležité vitamíny A, B, C a E. Velmi podstatné tak je konzumovat také čerstvou zeleninu. Naopak se ale pokuste vyhýbat potravinám s obsahem lepku, které mohou způsobovat alergickou reakci a vaši kůži poškodit.

Zdroj: Health, Healthline, Derm Net, NHS, Cleveland Clinic, Pražský magazín

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články