Co o vašem zdravotním stavu vypovídá vaše stolice? Napoví vám její rozdělení do 7 kategorií

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Muz na toalete
Zdroj: Shutterstock

Mluvit o vyprazdňování před ostatními je většině z nás trapné. Přesto se ale někdy nevyhneme otázkám, které nám doktor zkrátka položit musí. A někdy je dobré ještě před jeho návštěvou vědět pravdu o tom, co o našem zdravotním stavu může prozradit naše stolice.

Každý z nás asi ví, že když máme zácpu nebo průjem, je něco špatně. Ve skutečnosti to ale není tak jednoduché. Lidské výkaly se dělí na 7 typů a vlastně jen dva z nich jsou zcela v pořádku. V ostatních případech jde o známku toho, že naše tělo něco trápí.

7 typů

Podle serveru Health se lidská stolice dělí na 7 základních druhů, které člověk rozezná pouhým pohledem. Popisuje ji tzv „Bristol Stool Scale“.

Bristol,Stool,Scale,Table.,Medical,Diagnostic,Infographics,,Different,Poop,Type

Zdroj: Shutterstock

Jedná se o:

  1. Oddělené tvrdé hrudky, jejichž vylučování je někdy bolestivé
  2. Hrudkovitý výkal ve tvaru klobásy
  3. Stolice ve tvaru klobásy s prasklinami na povrchu
  4. Měkká a hladká stolice připomínající klobásu nebo hada
  5. Měkké kuličky, které velmi snadno projdou ven
  6. Kašovitá stolice s roztřepenými okraji
  7. Zcela tekutá vodnatá stolice

Trpíte zácpou?

Pouze typy 3 a 4 jsou podle webu WebMD v pořádku. Pokud má vaše stolice podobu čísel 1 a 2, pravděpodobně máte problémy se zácpou. Ta je obvykle způsobena nedostatkem tekutin a vlákniny.

Může být ale zapříčiněna také poruchou funkce jater nebo problémy se štítnou žlázou. Pokud se tak u vás problémy objevují častěji, je rozhodně na místě vyhledat lékaře.

Možná vás trápí průjmy?

Naopak v případě, že máte stolici podobnou popisu čísel 5, 6 a 7, máte problémy s průjmem. Mezi příčiny průjmu může patřit chyba ve stravování. Daleko častěji ale mluvíme o takzvaném akutním průjmu, který má na svědomí nějaké virové onemocnění.

Pokud vás průjem trápí den nebo dva, můžete to řešit konzumací suchých jídel a čokolády s vysokým obsahem kakaa. Pokud jsou ale problémy dlouhodobější, rozhodně raději navštivte lékaře.

Průjem nicméně patří mezi nejčastější střevní potíže a není tak třeba hned panikařit. Velmi často může být způsoben například konzumací nějakého prošlého jídla a do několika dní odezní zcela sám.

Zdroj: WebMD, Health, Stanford Medicine

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články