Co jíst, abyste měli krásnou pleť: Pokud trpíte na vyrážky a akné, zařaďte ryby a další potraviny

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pece o plet
Zdroj: Shutterstock

Potraviny ovlivňují nejen naše zdraví, ale také náš vzhled. A nemluvíme teď pouze o tom, zda člověk váží o pár kilo více, nebo méně. I vaše pleť často může doplatit na to, co jíte. Víte, jaká jídla konzumovat, aby byla vaše pokožka zdravá?

Vitamíny, karotenoidy, tokoferoly, flavonoidy a různé rostlinné extrakty mají údajně silné antioxidační vlastnosti a jsou široce používány v průmyslu péče o pleť. A to buď při výrobě krémů, nebo jako perorální doplňky ve snaze prodloužit mladistvý vzhled pokožky, uvádí studie z roku 2012.

Je tedy logické, že některé potraviny, které tyto látky obsahují, mohou vaší pokožce výrazně pomoci. Zvláště pokud trpíte na vyrážky a akné, bylo by vhodné do jídelníčku zařadit následující potraviny.

Ryby

Ano, pokud máte problémy s kůží, měli byste se vyhnout mastným jídlům. Je ale třeba si uvědomit, že ne všechny tuky jsou stejné. Některé tučné ryby mohou naopak vaší pokožce prospívat.

Sleď, losos nebo sardinky mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které snižují zánětlivé příznaky. Jde tak o jídla se zdravým tukem, který vaší pokožce ve skutečnosti může velmi pomoci.

Ořechy

Ořechy mohou poskytovat stejné výhody jako tučné ryby. Vlašské ořechy patří mezi nejbohatší zdroje omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin. Díky jejich konzumaci se můžete vyhnout onemocněním, jako jsou ekzém nebo lupénka.

Olivový olej

Olivový olej je pro vás tou nejzdravější volbou, kterou můžete v kuchyni využívat. Výsledky studie z roku 2012 podporují všeobecně rozšířený závěr, že strava bohatá na olivový olej zpomaluje stárnutí pokožky obličeje.

Jahody, avokádo, brokolice

Mezi vhodné potraviny při problémech s citlivou pokožkou patří i řada ovoce a zeleniny. Například brokolice je dobrým zdrojem vlákniny, obsahuje hodně vitamínu C a antioxidantů. Avokádo zase obsahuje zdraví prospěšné tuky.

Pokud vám ani jedna ze zmíněných potravin nechutná, stále jsou tu jahody, které miluje snad úplně každý. Ty jsou bohaté na látky podporující zdraví pokožky, jako je vitamín C, antokyany, fenolové kyseliny a flavonoidy.

K dalším zdravým potravinám, které můžete konzumovat pro lepší pleť, patří například rajčata, zelený čaj, červená paprika, kiwi, vajíčka nebo slunečnicová semínka. Naopak je dobré vyhnout se čokoládě a ostrým jídlům, především těm, která obsahují hodně pepře.

Zdroj: Eat This, Health, Science Direct, NIH, Medical News Today

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články