Bolest nohou vyřešíte i bez prášků. Vyzkoušejte protahovací cviky nebo masáž tenisákem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
protahovani nohou
Zdroj: Shutterstock

Bolest nohou bývá způsobena mnoha příčinami. Někdy člověka zastihne z toho důvodu, že se přes den až příliš namáhal a je jednoduše unavený. Jindy jde ale o známky nějakého vážnějšího problému, jako například zánětu nebo namožených svalů. Existují léky, díky kterým se bolesti zbavíte, víte ale, že to jde i bez nich?

Někdy se bolesti zlepší samy od sebe. Obvykle je ale zapotřebí upravit životní styl, upozorňuje server Everyday Health. A právě s tím souvisí i fakt, že několika jednoduchými protahovacími cviky se můžete problémů zbavit i bez užívání léků.

Příčiny bolesti nohou

Pokud pociťujete bolest nohou častěji, nejspíš nejde pouze o únavu, která jen tak přejde. Webové stránky Mayo Clinic upozorňují, že za problémy mohou stát komplikace v oblasti dolní páteře, krevní sraženiny nebo křečové žíly.

Může se také jednat o bolest způsobenou nějakým starším špatně léčeným zraněním. Nabízí se tak samozřejmě návštěva lékaře. Kromě toho si ale od bolestí můžete pomoci také cvičením a protahováním, které ve velké většině případů skutečně funguje.

Jednoduché protahování

Protahovat by se člověk měl před každou větší tělesnou aktivitou. Činnost ale pomáhá také proti bolestem již namožených nohou. Zde je několik základních cviků, které vám od bolesti pomohou.

  1. Postavte se s nohama zcela u sebe, propněte kolena a pokuste se dotknout prsty země. Ze začátku vám to možná nepůjde, čím déle ale budete trénovat, tím větší šanci máte, že nakonec dosáhnete na zem celou dlaní.
  2. Jednu nohu dejte dopředu, jako byste dělali krok, a přeneste většinu své váhy na tuto nohu. Zadní nohu přetočte špičkou do boku a vydržte v této pozici 20 sekund. Prostřídejte obě nohy a celé cvičení opakujte minimálně třikrát.
  3. Postavte se rukama proti zdi. Jednu nohu dejte blíž ke zdi a nechte celé její chodidlo na zemi. Druhou zvedněte na špičku a pokuste se na ni přenést velkou část váhy. U toho se ale nepouštějte zdi. Vydržte v pozici 20 vteřin a vystřídejte nohy.
  4. Sedněte si zády ke zdi, nohy dejte od sebe a střídavě se přitahujte rukama k jedné špičce a zase ke druhé. Tímto cvikem posílíte nejen samotné nohy, ale také záda a břišní svalstvo.

Kromě těchto jednoduchých protahovacích cviků můžete také vyzkoušet cvičení s míčkem. Ideální je tvrdší míč, například tenisák. Tím si v sedě masírujte bolavá místa nohou, nebojte se přitlačit. To, že ucítíte bolest, je jen důkazem toho, že masáž funguje.

Zdroj: Sports Medicine Weekly, The Vascular Institute, Mayo Clinic, Everyday Health

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články