Zdravý oběd není jenom o tom, co jíte. Udělejte si v práci přestávku a vyhněte se jídle na pracovním stole

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kancelar jidllo
Zdroj: Shutterstock

Spousta z nás má sedavé zaměstnání a pauza na oběd pro nás neznamená nic jiného než ohřát si jídlo v mikrovlnce a naobědvat se ve stresu, protože jednou rukou pokračujeme v naší práci. To ale rozhodně není správné. Existuje celá řada důvodů, proč byste hned od zítra měli tento svůj životní styl změnit.

Ať už pracujete doma, nebo v kanceláři, přestávka na oběd by měla být součástí vašeho dne. Jenomže i když tohle všichni dobře víme, pravidlo absolutně nedodržujeme a konzumujeme pokrmy na pracovním stole, kde celý den vykonáváme svou profesi.

Nepořádek na stole

Prvním důvodem, proč bychom se měli tomuto našemu zlozvyku vyhnout, je nepořádek, který se na stole nachází. Celý den se opíráme lokty o pracovní desku, pak si na ni položíme příbor a tím následně jíme.

Dochází tak k přenosu bakterií. Pokud je možnost sednout si k nějakému stolu vyhrazenému přímo na jídlo, využijte ji. Pokud ne, odsuňte alespoň na konec pracovního stolu vše, co k jídlu nepotřebujete, a otřete stůl hadrem.

Nebezpečí pro vaši technologii

Další důvod, proč nekombinovat práci a jídlo, je možnost, že si zničíte váš drahý počítač, nebo si minimálně upatláte klávesnici. Mnohdy jsou totiž lidé schopni jednou rukou jíst a druhou používat na psaní.

Potom se snadno stane, že je vaše klávesnice plná drobečků, je zapatlaná od marmelád, nebo že si přímo na notebook převrhnete talíř s polévkou či hrnek s kávou. A těch sto padesát korun, co si během oběda vyděláte, vám za ten risk zničení mnohonásobně dražší technologie nestojí.

Vyrazte do společnosti

Pokud máte možnost, odejděte o polední pauze z kanceláře. Sedněte si v kantýně, v nějakém nedalekém bistru nebo venku na lavičce klidně i s nějakým tím fast foodem, pokud to nebude denně.

Vyrazit mezi lidi, i když se s nimi třeba zrovna nemusíte bavit, vám pomůže se lépe socializovat, zklidnit pošramocené nervy, které v kanceláři dostávají zabrat, a odpočinete si rozhodně i tím, že si dojdete pro jídlo a zpět.

Psychická úleva od práce

Pracovat osm hodin v kuse se zkrátka nedá. I když je pracovní doba právě takto dlouhá, člověk potřebuje alespoň několikrát denně odejít na záchod a na pět minut vypnout. Pokud si dáte obědovou přestávku a budete se soustředit na jídlo místo práce, pomůže vám to v mnoha ohledech.

Zefektivní se rychlost i kvalita vaší následující práce. Váš mozek si odpočine a bude připraven na další zátěž mnohem lépe, než kdyby během jídla musel ještě myslet na multitasking.

Navíc by vám každý vědec a lékař potvrdil, že jíst ve stresu nepomáhá vašemu zdravotnímu stavu. Pokud jíte a u toho se věnujete něčemu dalšímu, může to pro vás v budoucnu znamenat problémy se žaludkem. Lidé trpící stresem v době oběda se často potýkají s žaludečními vředy.

Komunikace s kolegy

Sedněte si s kolegy k jednomu stolu a poznejte, s kým to vlastně pracujete. Možná se až budete divit, že mimo pracovní téma je najednou člověk vedle vás úplně někým jiným, než kým se vám zdál.

Pokud se oprostíte od práce, dokážete během oběda navázat s kolegy konverzaci na rozličná zajímavá témata a třeba si najdete kamarády, se kterými se pak budete rádi vídat i po pracovní době.

Zdroj: risepeople.com, citybee.cz, thelist.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články