Vědci došli k zajímavému zjištění. Koronavirus ovlivňuje náš mozek víc, než si myslíme

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
rouska
rouska

Koronavirus byl již dříve spojován s některými formami poškození mozku. Patří sem záněty či encefalopatie, tedy nemoci, jež mohou způsobit zmatek, mozkovou mlhu a delirium. Jenže se doposud neukázalo na to, že by koronavirus přímo napadal mozkové buňky. Až doteď.

Nová studie týkající se koronaviru zveřejněná na Live Science, totiž ukázala, že může přímo infikovat mozkové buňky.

„Aktivně zkoumáme tkáně více pacientů zasažených koronavirem, abychom mohli zjistit, jak často se takové infekce mozku vyskytují,“ řekla imunoložka Akiko Iwasaki, profesorka působící na americké Yale University.

Vědci ale zatím nepřišli na to, jak koronavirus do mozkových tkání vstupuje a je-li možné jej v mozku nějakým způsobem udržet.

Vědci došli k zajímavému zjištění

K tomuto objevu vědci došli tak, že zkoumali jednak tkáně tří pacientů, již na nemoc COVID-19 zemřeli, ale také na myších a skupinách buněk pěstovaných v laboratorní misce, které napodobují 3D strukturu mozkové tkáně.

Právě posledním pokusem zjistili, že virus proniká do buňky skrze protein na jejím povrchu. Právě tuto bílkovinu požívá i ke spuštění infekce.

Pomocí elektronového mikroskopu pak pozorovali, jak se v buňce vytváří nové kopie koronaviru.

To by mělo ukazovat na to, že poslední dobou nechvalně známý druh viru dal pokyn vnitřnímu mechanismu neuronů, aby tak učinil.

Výzkumníci též přišli na to, že koronavirus způsoboval změny v neuronech, které nebyly infikovány, ale napadeným buňkám byly nablízku.

Infikované buňky „kradou“ kyslík sousedním neuronům

Ty údajně ve velkém množství odumřely. Autoři studie si to vysvětlují tak, že je možné, že napadené mozkové buňky „ukradly“ kyslík sousedním neuronům, aby mohly vytvářet nový virus.

Netuší však přesně, zda k tomu dochází i u reálných pacientů. Některá zjištění vyplývající z pozorování mrtvé tkáně tomu však nasvědčují:

Vědci budou dále zkoumat, jakou roli v tomto procesu hrají imunitní buňky a jak se virus vplíží do lidského mozku.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články