Už nikdy nenoste špatnou podprsenku. Ubližuje vám to víc, než si myslíte

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Podpsenka
Zdroj: Shutterstock

Některé ženy výběr podprsenky příliš neřeší. Když jsou jim ramínka těsná nebo je někde něco tlačí, těší se z práce domů, aby si konečně spodní prádlo sundaly. Pokud je jim podprsenka volnější, libují si, že je nic nebolí. Ve skutečnosti jsou ale obě varianty špatně a vy byste měla popřemýšlet nad koupí takové podprsenky, která vám přesně padne.

Ve zkušební kabince se možná podprsenka jevila pohodlně. Jenomže až po celém dni nošení skutečně zjistíte, zda vás netlačí na hrudi či zádech, nevypadávají vám z ní prsa, nebo vás nedřou ramínka.

V těchto případech je nejideálnější podprsenku co nejdříve vyměnit. Podle lékařů vám totiž nošení nesprávné podprsenky způsobuje nejeden problém. A mnohdy máme potíže, které si uvědomujeme, ale nedojde nám vždy, že právě spodní prádlo je jejich příčinou.

Bolavá záda

Pokud vás často bolí záda, není to jen přeležením nebo náročnou prací, jak si možná myslíte. Často za to totiž může právě nošení špatné podprsenky. Pokud ji máte příliš utaženou, vaše svaly a šlachy se napínají více, než by měly.

Pokud máte podprsenku zase příliš volnou, prsa vás tíží směrem dopředu a pro vaše záda to není ideální. Výzkumy prokazují, že ženy, které podprsenky nenosí, nebo je nosí jen minimálně, mají častěji problémy se zády.

Ovšem ženy, které nosí podprsenky špatné velikosti, trpí na problémy se zády také. A ačkoli ne tak často, jsou u nich příznaky závažnější a mnohdy nejde jen o bolest, ale o počátky závažných onemocnění páteře.

Vyrážky a otlačeniny

Nejspíš každá z nás někdy zažila po sundání podprsenky příjemnou úlevu především v oblasti, kde se na zádech zapíná, a v oblasti ramínek. Také jsme si v tu chvíli povšimly otlačenin, které nám spodní prádlo způsobilo.

Pokud se tyto problémy dějí často, naše kůže trpí, a podprsenka na ní může dokonce zanechat i trvalé následky. Nepříjemná svědivá vyrážka v místech, kde ji máme příliš utaženou, je pak tím nejmenším problémem.

Špatná podprsenka přispívá také pocení v oblastech, kde se vytváří nepříjemné potničky. A strávit den na kožním a platit za drahé mastičky chce asi málokdo z nás. Proto si v případě problémů kupte raději podprsenku novou.

Zvýšené riziko rakoviny

Nošení nesprávné podprsenky podle některých vědců dokonce může zvyšovat riziko rakoviny prsu. Pokud je váš hrudník utlačován, trpí nejen vaše plíce a dýchací soustava, ale především prsa samotná.

Později by u vás mohlo dojít k problémům s citlivostí prsou, můžete mít problémy s kojením a v nejhorších případech se u vás může objevit již výše zmíněná rakovina. Jak velký vliv má nošení špatné podprsenky na tak závažné nemoci, se lékaři zatím neshodli.

Pravda ale je, že všichni tvrdí, že minimálně nějaký vliv tu je. Je proto vhodné po pár dnech zjistit, zda vám podprsenka skutečně sedí ve všech oblastech vašeho těla, a následně ji popřípadě vyměnit.

Minimálně ve většině značkových obchodů s problémy počítají a podprsenky se pak podle všeho dají poměrně snadno vyměnit za jiné. Pokud to možné není, raději obětujte nějakou tu korunu a šetřete své zdraví.

Zdroj: healthline.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články