Spaní bez polštáře má pozitivní vliv na lidské zdraví. Zbaví vás bolesti za krkem i akné

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
spani bez polstare
Zdroj: Shutterstock

Většina lidí má v posteli peřinu a polštář, bez kterého se nevyspí. Existují ale i jedinci, kterým stačí jen deka. Spí jenom na matraci a pod hlavu si dají ze spaní maximálně tak vlastní ruku. Zdá se vám, že jsou to blázni, kteří se nemohou vyspat pohodlně? Opak je pravdou, spaní bez polštáře má totiž příznivý vliv na naše zdraví.


Ačkoliv neexistuje větší množství studií, i tak se už se ukazuje, že spánek bez polštáře má v mnoha oblastech pozitivní vliv na lidské zdraví. I když se to zdá nepochopitelné a mnoho lidí by se bez polštáře nevyspalo, pravda je, že to stojí za zkoušku.

Prevence bolesti zad

Většina lidí používá polštáře, které ale nejsou přizpůsobeny přirozené poloze naší páteře. Mnoho osob má navíc tendenci si další polštářky dávat pod ruce nebo mezi nohy.

To všechno je špatně, a občas tak můžeme přes den pociťovat nepříjemnou bolest zad, které by se dalo zabránit.

Konec bolesti za krkem

Bolest za krkem je často způsobena spaním na polštáři. Hlavu máme v nepřirozené poloze, a spaní na rovném povrchu je tak zdravější.

„Už několik let spím bez polštáře. Za krkem mě bolelo od mých patnácti možná jednou, jinak s tím problémy nemívám,“ říká pro OnlyU dvaadvacetiletá Kristýna z Milovic.

Zbaví vás migrény

Spánek s měkkými polštáři snižuje průtok krve do hlavy a odřízne část obvyklého přísunu kyslíku do mozku. Ranní bolesti hlavy tak mohou být způsobeny právě tímto narušením.

Pokud se ráno budíte s bolestmi nebo se vám hlava motá, vyzkoušejte, zda spaní bez polštáře nepomůže, radí Sleep Foundation.

Pomáhá uvolnit stres

Pokud spíte na nepohodlném polštáři, celou noc se pravděpodobně převalujete z jedné strany na druhou. Někteří lidé sebou výrazně hází i ve spánku.

To podle článku na Medical News Today, kde relevantnost informací ověřila lékařka Deborah Weatherspoon, ale jen podporuje stres, který se ve vás v noci hromadí. Projevit se pak může i následující den na vašem jednání.

Pokud budete spát bez polštáře, pravděpodobně zůstanete v jedné poloze po celou noc. Díky menšímu vytížení těla během spánku se vám podaří uvolnit od stresu a následující den budete cítit daleko více fyzické i psychické energie.

Zbaví vás akné na obličeji

Na obličeji se hromadí nečistoty a maz, které ucpávají póry. Tak vzniká akné. Pokud ležíte na polštáři, který používáte už několikátým dnem, možná se vám zdá čistý, ve skutečnosti je ale plný bakterií, jež vznik akné podporují.

Pokud budete spát bez polštáře, s velkou pravděpodobností usnete na zádech. Obličejem se tak nebudete ničeho přes noc dotýkat. Tím pádem bude i vaše pleť brzy čistší a vy si spaní bez polštáře oblíbíte i z tohoto důvodu.

Jak ale říká ve svém článku Healthline, prvních pár dní možná změny k lepšímu neucítíte. I na zdravý spánek je totiž třeba si po všech těch letech s polštáři zvyknout.

Zdroj: Chase Dental Sleepcare, Sleep Foundation, Healthline, Medical News Today, OnlyU

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články