Příznaky cukrovky: Možná vás překvapí, které věci je lepší nepodceňovat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Cukrovka
Zdroj: Shutterstock

Cukrovka je velkým strašákem nejen obézních lidí. To, že má člověk rád sladké, hned nemusí znamenat, že tomu bude odpovídat jeho váha. A i když si třeba myslíte, že sladké nejíte zase tak často, diabetes se může týkat i vás. Mnoho lidí přitom přehlíží ty základní příznaky.


Život s cukrovkou není snadný. Člověk se musí hodně omezovat a hlídat, upravit svůj jídelníček a v horších případech pravidelně používat inzulinové injekce. Díky tomu všemu se ale udržuje naživu.

Pokud se na cukrovku nepřijde včas, může dojít k mnoha komplikacím, které mohou vést k trvalým následkům, či dokonce ve spojení s některými nemocemi i ke smrti. Doporučujeme proto nepřehlížet tyto příznaky.

Vždy jde o hladinu cukru v krvi

Cukrovka je složitá nemoc, která má několik typů. Jeden z nich podle healthdigest.com postihuje jenom ženy. Vždy je ale spojena s tím, jakou hladinu cukru v krvi člověk má.

Další věcí, která nemoc ovlivňuje, je inzulín, což je hormon produkovaný slinivkou. Ten pomáhá tělu přijímat a zpracovávat cukr. Právě proto je při cukrovce někdy potřeba píchat si ho v injekcích.

Pozor na zhoršení zraku

Jedním z častých příznaků cukrovky může být náhlé a velmi prudké zhoršení zraku. Většina lidí ho vyřeší očním vyšetřením a brýlemi, ve skutečnosti jen málokoho napadne, že by se mohlo jednat o varování před touto nemocí.

Stejně jako všechny části našeho těla, i naše sítnice musí být napojeny na náš oběhový systém, ale když je hladina glukózy vyšší, mohou se poškodit cévy dodávající krev do sítnice. Tato situace pak vede ke zhoršení zraku.

Neustálá žízeň

S cukrovkou souvisí další dva problémy, které si lidé obvykle spojí dohromady, nikoli však s nemocí. Jde o neustálou žízeň a nutkání chodit na záchod. Člověk toho hodně vypije, takže logicky bude také více vylučovat.

„Když někoho diagnostikujeme, předpokládáme, že pravděpodobně již měl cukrovku asi pět let,“ poznamenal pro carecube.clinic endokrinolog doktor Kevin Pantalone. Podle něj právě časté močení může být znakem, který se dá podchytit i mnohem dříve.

Když vaše ledviny zjistí zvýšenou hladinu cukru v krvi, reagují tím, že se ji snaží vyloučit z těla. To samozřejmě vyžaduje více vody k vytvoření většího množství moči, což vyvolá žízeň.

Konstantní žízeň a nutkavost častého močení spolu souvisí a zároveň to mohou být příznaky cukrovky, na které je třeba si dát dobrý pozor. Pokud ve vašem životě taková změna nastala, raději si promluvte s lékařem.

Pomalu se hojící rány

Dalším z příznaků jsou pomalu se hojící modřiny, škrábance a další drobná zranění. Je třeba vypozorovat, jak modřina na vašem těle mění barvu a za jak dlouho zmizí, a porovnat to s normální situací. V případě, že se vám modřiny hojí i týdny, rozhodně kontaktujte doktora.

Dalšími příznaky cukrovky, které je třeba nepodceňovat, může být náhlý příbytek váhy, brnění nohou a rukou, svědění nebo neustálý pocit hladu. Příznaků je celá řada, některé si ale člověk s nemocí nespojí, což je velká chyba.

Zdroj: carecube.clinic, healthcareassociates.com, healthdigest.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články