Přezouvejte se a nechoďte doma naboso, nohy vám za to poděkují

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
prezouvani
prezouvani

Pojďme si hned na začátku nalít čistého vína – jak to máte ve vaší rodině s přezouváním? Ráno se obujete ven, děti se pak přezují ve škole (případně i do tělocvičny), po návratu z práce domů shodíte boty a zůstanete jen v ponožkách nebo naboso? Pokud to víceméně odpovídá, tak to vážně neděláte dobře. Škodíte tím sami sobě, respektive svým nohám. A u dětí to platí dvojnásob!

Celý den na nohách

Důvodů, proč by člověk měl přes den dle typu své činnosti a prostředí měnit obuv, je více. I vzhledem ke svému umístění nohy celý den „pracují“. A to nejen tím, že chodí, ale mění i svůj objem a teplotu. Pokud tedy vyrazíte do práce v uzavřených pevných botách, notabene s podpatkem, abyste byla na ulici chic, a pak v nich trávíte celý den za počítačem v kanceláři, tak si je nejen pěkně „okopete“, ale vaše nárty, prsty i chodidla trpí v sevření a zvýšené teplotě. Otoky nohou a další zdravotní problémy pak na sebe nenechají dlouho čekat. V tomto ohledu mají výhodu ta zaměstnání, kde je přezouvání povinné.

Nohy přes den mění velikost

„Každá bota by měla splňovat určitý účel, který se týká nějaké aktivity. Během dne je proto vhodné měnit obuv dle účelovosti a ve chvíli, kdy je to možné a vhodné, pokud možno ulevit namáhaným nohám a chodidlům tím, že se přezujeme do otevřených pantoflů, nejlépe zdravotních. Noha lépe dýchá a tím dojde také k jejímu lepšímu prokrvení,“ popisuje odborník na zdravotní obuv Dominik Šprunk a pokračuje: „Do práce, pokud jdete pěšky, volte pohodlnou či sportovní obuv, pokud jedete autem, doporučuji botu s pohodlným svrchem, tenkou podešví a bez podpatků! V práci nás pak může omezit dress code, ale je nezbytné dbát na to, aby byla obuv pohodlná, pamatujme na to, že zde trávíte 8 či více hodin. Nohy a chodidla totiž během dne otékají, tzv. rostou, čím mohou významně změnit svůj objem, dokonce až o 1 – 1 a ½ velikostní skupiny. Pro osoby, které jsou k otékání nohou více náchylné je vhodné nošení zdravotní obuvi s pohodlnou stélkou, která podporuje správnou fyziognomii nohy. Vhodné jsou také regulovatelné svrchy a výběr obuvi s malým klínkem, která vyvýší patu o cca 1-2 cm.“

Naprostá většina dětí má poškozené nohy!

Ještě větší důležitost má zdravé obouvání a přezouvání u dětí. Odborníci uvádějí, že až 95 % dětí, nastupujících do prvních ročníků základních škol trpí deformitami nohou. Přitom při narození má v naší republice přes 90 % miminek nožičky zdravé. Z toho vyplývá, že k poškození dochází až následně, nevhodnými typy či velikostmi botiček, běháním naboso po rovných tvrdých plochách, stejně tak jako třeba špatnou volbou punčošek či ponožek.

Zkušený ortoped MUDr. František Picek z pražského ORP centra k tomu říká: “Je vhodné být opravdu pozorný při výběru dětské obuvi. Tedy, dbát na to, aby u malých dětí měla botička krom pohodlného vnitřku i pevný tzv. opatek (část obepínající patu). Bota by měla být prodyšná, aby se nožka v ní nepotila. Pokud rodiče kupují boty větším dětem, neměli by se obávat botu už v obchodě vyzkoušet, nechat děti proběhnout se, zabrzdit, bota by se měla v přední částečně ohnout, ale ne zlomit, zato zadní část kolem paty musí být pevná.“

Nevhodné pro děti

A co naopak podle odborníků není pro děti zrovna ideální? „Pro celodenní nošení nejsou vhodné různé typy gumotextilní obuvi , které jsou určeny zejména pro sport a venkovní hry. Pro zcela malé děti se nedoporučuje nosit tenisky a textilní obuv s pryžovou podešví, neboť díky dobré přilnavosti podešve k podložce sklouzává noha dítěte v obuvi dopředu (známé díry ve špici), což vede spolu s teplem, jež se v obuvi tvoří, k poškození kůže a prstů. Zatímco teplo v usňové obuvi se zvýší asi o 10 %, u textilní obuvi s pryžovou podešví je to cca o 25 %. Proto by tato obuv měla být používána krátkodobě pouze pro sport,“ vysvětluje Irena Sehnalová, specialistka prodeje z Ateliéru zdravého obouvání na pražských Vinohradech.

Doma naboso? Jen po kobercích!

Nezbytnou podmínkou zdravého vývoje nohou je rovněž nošení vhodných přezůvek jak doma, tak i ve škole, ve školce či v jeslích. Mnoho lidí se však doma nepřezouvá, respektive – chodí naboso nebo v ponožkách. Třiadvacetiletá Soňa, žijící s rodiči a sourozenci v rodinném domě s dřevěnými podlahami a dlažbou popisuje situaci běžnou v mnoha rodinách: „Já sama nesnáším nosit bačkory nebo nějaké pantofle a nejčastěji chodím doma bosa, stejně tak jako máma a můj brácha. Ale v tátově rodině byli zvyklí se přezouvat a on pantofle nosí pořád. Občas jsou kvůli tomu i spory.

“Běhání naboso je určitě zdravé, ale ne na každém povrchu, což platí jak pro děti, tak i pro dospělé. „Chodit naboso je pro člověka přirozené a vhodné, ale jen na přírodním podloží, např. po písku, hlíně, trávě, malých jemných oblázcích apod. Dochází tak i ke správnému prokrvení nohou. Na tvrdém povrchu je to ale naopak nevhodné, neboť časem přichází komplikace v podobě zborcené nožní klenby apod. To se týká i všech rovných domácích podlah, pokud tedy nemáte všude vysoké huňaté koberce,“ varuje odborník na zdravotní obuv Dominik Šprunk.

Autor: Sára Vojtěchovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články