Popálení kopřivou nemusí být na škodu. Těchto léčivek se bojíme, protože jim nerozumíme

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
kopriva ruka
kopriva ruka

Dříve se žahání kopřivami používalo při mučení, ale už babky kořenářky věděly, že se jedná o užitečné byliny. Kožní problémy, záněty močových cest, lupy, s tím vším vám tato dnes proklínaná divoce rostoucí bylina může pomoci. Tak se nebojte a dejte jí šanci.

Kopřiv jsme se jako malí báli hlavně proto, že jsme jí nerozuměli. Mysleli jsme si, že nám pouze ubližuje ožehnutím a následným svěděním. Jistě, ne každému je to příjemné, ale vězte, že některým lidem může tento mechanismus udělat medvědí službu.

Pokožka reaguje na tekutinu z chloupků kopřiv

Žahají chloupky, takzvané trichomy, umístěné na listech a stonku této rostliny. Látky, které se v nich nalézají, kůži prokrvují. A ona nás pak pálí nebo nepříjemně svědí. Jedná se o histamin, acetylcholin a serotonin.

Když se špička trichomů ulomí, vyteče tekutina složená právě z výše uvedených látek, na něž pokožka reaguje. Rostlina se tím brání. Abychom ji mohli zpracovat a nepopálit se, nejčastěji ji sušíme nebo povaříme. Se sběrem už můžeme začít.

Kůže každého člověka je jiná, a tak se u citlivějších jedinců může objevit alergická reakce. V tomto případě se postižené místo doporučuje umýt. Kopřiva ale může naopak i při alergii pomoc, jsou známy její příznivé účinky při léčbě senné rýmy.

V léčitelství je považována za všelék

V lidovém léčitelství platí kopřivy za všelék. Obsahují i řadu vitaminů, selen, železo, zinek i flavonoidy. Podporuje krvetvorbu, trávení a hojení poranění. Příznivě působí na naši psychiku i orgány, například na ledviny, reprodukční orgány či slinivku. Pokud ji hodláte zařadit do vaší léčby, měli byste to ale konzultovat s lékařem.

Má močopudné účinky a v lázních se využívala i při léčbě revmatu právě proto, že dobře prokrvuje. Před samotnou nemocí vás ale pouhá kopřiva nezachrání, nefunguje ani jako prevence.

Těmito rostlinami se však ožehávají záda po saunování nebo lázeňských procedurách v některých státech dodnes.

Pití kopřivového čaje se doporučuje při oteklých nohách, zánětů močového měchýře a při nadýmání.

Odvary se zase používají pro podporu růstu vlasů. Jistě znáte klasický kopřivový šampón, takže víte, o čem je řeč. Mastné vlasy a lupy při jeho pravidelném používání ustoupí, nebo i zcela zmizí.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články