Pokud vás trápí měkké nehty či tvrdá kůže, dejte si pozor na psoriázu

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
psoriaza ruce
psoriaza ruce

Často se mnohá onemocnění horšího i jemnějšího rázu projevují v malých a nenápadných symptomech. Můžou jimi být například právě skvrnky na kůži, měknutí nehtů a další nepatrné obtíže. Jak můžete poznat, že vám hrozí psoriáza a o jakou nemoc se vlastně jedná?

Rozšířená kožní nemoc mezi Evropany

Jedná se o kožní nemoc, která postihuje lidi ve středním a pozdějším věku. Všeobecně je rozšířená přibližně mezi dvěma procenty světové populace, ale postihuje více europoidní lid.

Jedná se o nemoc s jemnými projevy, která je velice jednoduše přehlédnutelná. Může jít například o již zmíněné červené skvrnky, měkké nehty a problémy s kůží.

Velice často se ale stává, že jako první začne postihovat klouby, a proto se může jevit jako revma. Tato forma onemocnění má dokonce svůj vlastní název a je známá jako psoriatická artritida.

Pozorovat můžeme velice často malé odlupující se částečky kůže především na vnější straně kloubů lokte a kolene. Pokud se vám odlupuje kůže neustále, tak je lepší navštívit lékaře. Méně často se na těle tvoří různé zdroje červeného pigmentu.

Jak se mohu nemoci vyvarovat a co ji způsobuje?

Stejně jako u většiny nemocí se i zde setkáme s několika faktory. Tím prvním a velice častým je zkrátka dědičnost, tedy předání v DNA od některého z rodinných příslušníků.

Nemoc ale může propuknout i vinou vnějších vlivů, mezi něž patří spousta faktorů, jako jsou například infekce dýchacích cest, špatná životospráva, stres či cukrovka.

Známe jsou také případy, kdy se nemoc vyskytla jako autoimunitní reakce v důsledku zcela jiného onemocnění.

Jak se dá psoriáza léčit

Léčba nemoci vždy záleží na jejím průběhu a rozšíření. Asi nejčastější léčbou je takzvaná lokální. To znamená, že se léčí pouze postižené místo. V případě psoriázy se jedná o nanášení léčivých mastí na postižená místa na těle.

Pokud se ale projevuje nemoc především vnitřními obtížemi v podobě revmatu kloubů, tak se naopak aplikuje komplexní léčivo formou tablet či injekcí.

Existují i různé jiné způsoby umělé léčby. Jako přírodní prevence a mírnění nemoci napomáhá pravidelné vystavení slunečnímu svitu.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články