Oslaďte si nervy. Víme, jaká je spojitost mezi cukrem a psychickým stavem člověka

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Cukr sladkosti
Zdroj: Shutterstock

Občas člověk zkrátka stres nezvládá. Padá nám na hlavu práce i domácnost, hádáme se s partnerem, a ke všemu nemáme čas na kamarády, kterým bychom se svěřili s problémy. Poslední možností je tabulka čokolády. Koneckonců se ne nadarmo říká, že by si měl člověk občas osladit nervy.

Je ale pravda, že cukr pomáhá při psychických problémech? Nebo je to jen řečnický obrat, který ve skutečnosti není nijak vědecky podložený? Podle několika studií cukr skutečně pomáhá zlepšit náladu. A my víme, čím to je.

Pokud je vám na nic, zajít do obchodu a koupit si bonboniéru není vůbec špatný nápad. Samozřejmě je třeba dbát na rizika obezity nebo cukrovky a stravovat se zdravě, ale jednou za čas si člověk zkrátka musí udělat něčím dobře. A pokud máte opravdu náladu pod psa, vyzkoušejte to, uvidíte, že nejde jen o babské povídačky.

Návykovější než kokain

V roce 2015 byla na jedné londýnské univerzitě provedena studie, která dokázala, že lidé, kteří jedli potraviny neslazené a soustředili se na zdravý životní styl, měli méně psychických problémů než ti, kteří se soustředili především na nezdravé.

Ukázalo se, že jsou to hlavně sladká jídla a doslazování každého pokrmu a nápoje, co u lidí vyvolává deprese a úzkosti. Jak to ale souvisí s tím, že si člověk při špatné náladě má takzvaně osladit nervy?

Studie provedené na krysách o pár let dříve ukázaly, že cukr je látka, která se pro člověka stane velmi rychle návykovější než kokain. Intenzivní sladkost stimuluje centrum odměn v mozku, a proto je náročné bez cukru přežít.

Samozřejmě se dá nahradit přírodními cukry v ovoci nebo zdravými alternativami. Pokud se ale člověk cítí psychicky špatně, nejrychleji zabere osvědčená čokoláda, která je cukrů plná. Podobně jako člověk závislý na drogách hned po požití ucítí úlevu, to funguje i s cukrem.

Závislosti na něm se zbavit nedá, dá se ale omezit. Hledejte v pokrmech, které jíte, skryté cukry. Naučte se všímat si všeho, co přes den konzumujete, a vytvořte si jídelníček, který bude mít cukrů (těch viditelných, i těch utajených) co nejméně.

Fyzické nemoci jdou ruku v ruce s psychickými

Pokud člověk nastoupí na dietu s vysokým obsahem ovoce a zeleniny, jeho tělu se sice naoko uleví, jenomže skryté cukry si vyžádají svou daň. Vysoký obsah cukrů může podporovat zánětlivá onemocnění.

V takovém případě dochází ke ztrátě chuti, změně spánkového režimu, depresím a úzkostem, které zkrátka souvisí prakticky s jakoukoli fyzickou nemocí. A lékem je opět paradoxně cukr.

Obvykle totiž to, co nemoc způsobilo, dokáže také pomoci. Stejně je to i u cukrovky. Člověk se konzumací velkého množství cukru dostane do problémů a musí je omezit. Při cukrovkovém záchvatu je to ale kostka cukru, která vám dokáže zachránit život.

Podle článku na forbes.com vědci tvrdí, že muži jsou mnohdy na cukry citlivější než ženy. Přitom jsou to ale právě ony, které si při depresích dopřávají čokoládu a zákusky a podporují heslo, že člověk by si jednou za čas měl osladit život.

Pokud se necítíte psychicky zrovna v pohodě, sáhněte si do svědomí a zvažte, zda si můžete dovolit si nervy uklidnit tabulkou čokolády. Cukry v tomto případě nejsou na škodu, ovšem dejte si pozor na jejich přehnanou konzumaci a hlídejte si jejich průměrný přísun.

Zdroj: glassdoor.com, thecut.com, forbes.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články