Nepodceňujte hodiny v kanceláři. Tyto jednoduché protahovací cviky zajistí vašemu tělu bezbolestný zbytek dne

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Cviky boolest zad
Zdroj: Shutterstock

Každý, kdo někdy strávil několik hodin u počítače, to pravděpodobně zná. Zvednete se, a vaše nohy jsou zdřevěnělé, za krkem vás bolí a máte pocit, jako kdybyste právě vstali z té nejméně pohodlné židle na světě. Co dělat, když vás při práci v kanceláři bolí celé tělo?


Pokud máte sedavé zaměstnání, rozhodně nepodceňujte hodiny v kanceláři. Možná si myslíte, že se vaše tělo neunaví a že po celodenním sezení budete večer fit na zábavu s přáteli. To ale není pravda.

Po celém dni na židli nebo v křesle bude vaše tělo ztuhlé, bude vás bolet a vy se budete cítit fyzicky i psychicky unavení. Základem je sice správná židle a správný styl sezení, ani to ale mnohdy není dost.

Proto existují jednoduché cviky, které se během pracovní doby dají i několikrát zopakovat, pomohou vám protáhnout tělo a zabrání tomu, abyste se po návratu z práce domů zhroutili do postele a s bolavými zády usnuli.

Protažení šíje a krční páteře

Pokud sedíte v kancelářské židli, i když máte záda rovně, hlavu držíte v neustálém předklonu, protože sledujete počítač před sebou a klávesnici, která je umístěna mírně směrem dolů. Není se tedy čemu divit, že vás bolí za krkem.

Jednoduché protažení proveďte takto: Posaďte se s rovnými zády opřenými o opěrku křesla, hlavu mějte rovně a z této pozice udělejte na jednu i druhou stranu desetkrát půlkruhový pohyb.

Meziobratlové svalstvo protáhnete tak, že si spojíte ruce nad hlavou a zatlačíte s nimi co nejvíce ke stropu. Mezi lopatkami a na šíji byste měli cítit tlak, ale vydržte to a uvidíte, že večer vás nic bolet nebude.

Protažení zad

Při sedavém zaměstnání jsou svaly na zádech přetížené a večer pak pravidelně bolí. A vy v posteli ne a ne najít pohodlnou pozici ke spánku. Proto jsou tu následující cviky, díky kterým zádům během pracovní doby ulevíte.

Dejte si ruce za záda a položte je předloktím na sebe. Pak s rameny mírně od sebe tlačte dolů. Pak se chytněte rukama za opěradla židle a zvedejte s chodidly na zemi pánev. Tento cvik opakujte dvacetkrát.

Protažení prstů

Pokud pracujete s počítačem, pravděpodobně vás bolí celé ruce. Především pak zápěstí a prsty dostávají zabrat. Na protažení zápěstí je nejlepší obyčejný krouživý pohyb do obou stran.

Prsty propleťte, otočte dlaně směrem ven a zatlačte, dokud neucítíte tlak. Tento cvik může někdy v začátcích bolet, ale pokud to překonáte, nejenže vás nebudou večer ruce bolet, ale zabráníte například ucpávání karpálních tunelů.

Protažení nohou

I když celý den sedíte, překvapivě vás večer mohou bolet nohy. Z pozice do pravého úhlu, ve které je pravděpodobně máte, vzniká nepříjemné brnění, nohy jsou těžké a bolí vás také svaly. Mohou vznikat otoky a nepříjemné dlouhodobé problémy.

Protažení stehen provedete tak, že si vsedě položíte špičku nohy na koleno nohy druhé. Na koleno zvednuté ve vzduchu zatlačte a po několika vteřinách povolte. To samé zopakujte samozřejmě také s druhou nohou. Když se pak k večeru zvednete po celém dni ze židle, neucítíte nepříjemnou bolest jako obvykle.

Zdroj: bupa.co.uk, eshop.alfafit.cz, tonerpartner.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články