Moringa: Zázračný prášek, který léčí záněty a podporuje srdce, játra i mozek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Moringa
Zdroj: Shutterstock

Moringa je v posledních letech stále populárnější superpotravinou. Podle některých zdrojů se jedná o výživově nejbohatší rostlinu na světě. Co je vlastně prášek, který rozpouštíme nejčastěji ve vodě a pijeme ve formě jakéhosi čaje, zač?

Moringa oleifera, které se někdy říká také křenový strom, je drobný stromek pocházející z Indie. Jeho listy se suší a drtí na prášek, který se už po staletí využívá ve východních zemích v léčitelství, uvádí WebMD.

V posledních letech se moringa rozšířila do světa a stala se velmi populární i u nás. Jedlé jsou i její květy a kořeny, nejčastěji se ale prodává právě ve formě prášku z listí, ze kterého se dělá zdravý nápoj.

Zdravotní účinky moringy

Moringa se používá jako lék na mnoho nemocí. Doporučuje se ale také její pití jako prevence proti některým z nich, píše Medical News Today.

Moringa především obsahuje celou řadu vitamínů, minerálů a živin. Patří k nim vitamíny A, C a E, vápník, draslík, a bílkoviny. Podle serveru Good Housekeeping je důležité zmínit také antioxidační účinky, které potravina má.

Díky tomu všemu dokáže bojovat proti zánětům mnoha typů v těle a snižovat také hladinu cukru v krvi, tedy bojovat nepřímo proti cukrovce. Pokud někdo už nemocí trpí, pomůže mu moringa zpomalit poškozování nemocných buněk.

Chrání játra a podporuje mozek

Prášek moringa má zdravé přínosy pro srdce. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a chrání tepny a celkově kardiovaskulární systém. Mimo jiné je také pomocníkem pro játra, u kterých pomáhá snížit jejich poškození při námaze.

V neposlední řadě pak rostlina podporuje zdraví mozku. Podporuje mozkové buňky a procesy, které hrají klíčovou roli v paměti a náladě.

Zdravotních přínosů má tak prokazatelně celou řadu. Jednou za čas ji proto do svého jídelníčku zařaďte i vy. Ačkoli v mnoha případech pomáhá až ve chvíli, kdy už člověka něco trápí, je rozhodně i skvělou prevencí.

Zdroj: Medical News Today, WebMD, Healthline, Good Housekeeping

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články