Linda: Dva roky jsem si myslela, že je to jen akné. Z kožního mě poslali přímo na chirurgii

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
akne
akne

Už od svých patnácti let jsem trpěla pupínky v obličeji i po celých zádech. Akné v tom věku nebylo nic neobvyklého. Většina z nás na tom byla podobně a mohli jsme jenom tiše závidět těm, kteří měli pleť čistou bez jediného boláku.

I po dvacítce mi některé ty pupínky zůstaly. Objevovaly se obvykle na stejných místech a po týdnu zase zmizely. Mačkat je jsem neměla tendenci, na záda jsem si nedosáhla a věděla jsem, že se opět samy ztratí. Myslela jsem si, že je to stále akné.

Objevily se i další kožní problémy. Nikdy mě ale nenapadlo je spojovat

Na suché ruce jsem používala nejrůznější krémy. Někdy to zabralo, jindy ne. Často se mi stávalo, že se mi loupaly třeba i celé dlaně. Měla jsem také velmi suché rty a málokterý jelení lůj na to zabíral. Celkově jsem tomu ale nedávala moc velký význam. Po každém koupání jsem se pečlivě namazala a nikdy jsem to neřešila s doktory. Až do nedávna.

Asi bych nikdy nevěděla, co mě vlastně trápí

Zdroj: 123RF.COM

Uklízela jsem tenkrát v kůlně nějaké staré harampádí a po uklouznutí jsem se na zádech škrábla o hřebík. Nic to nebylo, neviděla jsem na ránu, tak jsem se pouze osprchovala a dva dny spala na boku. Rána ale stále bolela a po konzultaci se spolubydlící, které se to zdálo zanícené, jsem raději zašla k doktorovi.

Lékař mi ránu ošetřil a konstatoval, že vlastně o nic nejde, zhojila by se i sama. Nelíbily se mu ale hnisavé pupínky na mých zádech. Když jsem se bránila, že je to jen akné, ujistil mě, že takhle se akné neprojevuje. Poslal mě proto na konzultaci na kožní.

Všechny problémy spolu souvisely

Doktorka na kožním byla překvapená, že jsem svůj problém neřešila hned. Ptala se, zda mě pupínky na zádech nebolí. Odpověděla jsem, že občas ano, ale to přece bolí všechno akné. Když jsem jí ale popsala své problémy se suchou kůží a ukázala ji téměř oloupané dlaně, měla hned jasno. Na pupínky mi doporučila mastičku, jeden byl ale natolik zanícený, že jsem si ho musela nechat vyříznout.

Histologie poté potvrdila, že se jedná o poměrně vzácné kožní onemocnění, které vysouší kůži a vytváří na těle obvykle na stejných místech hnisavé bolavé ranky. Díky lékům a speciálním krémům, které jsem od doktorky dostala, by se měl problém zlepšit. Přesto je však možné, že pokud se některé pupínky nezhojí, bude zapotřebí je odstranit chirurgicky. Nemoc mě však nijak neohrožuje na zdraví a je fakt, že nebýt té náhody s hřebíkem, asi bych nikdy nepřišla na to, že už dávno akné nemám.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články