Koro syndrom: Strach z toho, že vás usmrtí vaše vlastní pohlavní orgány

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Koro syndrom
Zdroj: Shutterstock

Některé fobie a psychické problémy se velmi těžko vysvětlují. Přesto ale existují. Takzvaný koro syndrom není oficiálně řazen mezi psychické poruchy, jeho definice tomu však přesto odpovídá. Jedná se o strach z toho, že se některé vaše části těla zasunou do kůže a následně způsobí smrt. Nejčastěji jde o bradavky nebo penis.

Fobie se častěji týká mužů, mohou ji mít ale i ženy, píše Very Well Mind. Člověk s koro syndromem trpí chorobným strachem, že se jeho penis či bradavky začnou scvrkávat a nakonec úplně zmizí v těle, kde budou mít na svědomí smrtelnou infekci.

Záchvaty úzkosti

Ačkoli se celá fobie jeví jako velmi komická záležitost, lidé, kteří koro syndromem trpí, často končí v léči psychiatrů. A to především proto, že se potýkají s panickými atakami, záchvaty úzkosti a depresemi, píše Punch.

Někteří jedinci mohou dokonce halucinovat a tvrdit, že některé části jejich těla se již skutečně zmenšily. Podle zahraničních studií postihuje fobie především mladé muže ve věku do 30 let.

Je známo několik případů, kdy strach ze smrti tímto způsobem dovedl člověka až k sebevraždě. Nicméně co přesně fobii způsobuje, to prozatím lékaři vysvětlit nedokázali.

Problémy ve vztahu jako spouštěč?

Ačkoli to není dokázáno, někteří odborníci tvrdí, že koro syndrom daleko častěji poskytuje jedince, kteří si prošli nějakými výraznými problémy ve vztahu. A nemusí to být pouze sexuální trauma.

V případě, že například muž prošel rozchodem, který pro něj byl nějakým způsobem ponižující, kvůli nižšímu sebevědomí má vyšší šanci k rozvoji koro syndromu.

Problematika je nicméně nadále zkoumána odborníky v mnoha ohledech. Co přesně fobii způsobuje a zda se s ní nějak dá bojovat, prozatím není jednoznačné.

Zdroj: NIH, Very Well Mind, Punch

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články