Ektomorfní typ postavy: Hlavní je dodržovat pravidelný jídelníček a nezapomínat na kvalitní sacharidy a zdravé tuky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ektomorf
Zdroj: Shutterstock

Když má někdo nějaké to kilo navíc, může to být problém. Existuje ale řada způsobů, jak upravit životní styl k ideálu. Daleko horší někdy paradoxně je, když je člověk hubený a nedaří se mu přibrat. To bývá mnohdy komplikace pro lidi s ektomorfní postavou.

Existují tři typy postav. První je endomorf, to jsou lidé, kteří mají hodně tuku a méně svalové hmoty. Obvykle bývají při těle a nedaří se jim hubnout.

Dále jsou tu mezomorfové – ti mají méně tuku, ale více svalů. Značí se mohutným, ale zdravým tělem.

Poslední skupinou jsou právě ektomorfové. Většinou se jedná o lidi štíhlé postavy s dlouhýma rukama a nohama, protáhlým obličejem, vysokým čelem a úzkým kostnatým nosem.

Tito lidé mívají velké problémy s nabíráním hmoty, mají křehké kosti i svaly. Trpí proto mnohdy dle WebMD zdravotními problémy.

Rychlý metabolismus

Ektomorfové mají rychlý metabolismus. Mohou sníst prakticky cokoli a jen minimálně se hýbat, přesto se jim nedaří přibrat tukovou ani svalovou hmotu, popisuje server Women’s Health.

Pro ektomorfy jsou typické světlé řídké vlasy, plochý hrudník, malá fyzická síla. Nikde sice není psáno, že se z lidí této postavy nemohou stát kulturisté, stojí je to ale daleko více úsilí než osoby mezomorfního, dokonce i endomorfního typu.

Proto je velmi důležité, abyste v případě, že máte problémy s nabíráním váhy, dodržovali jídelníček vhodný pro váš typ postavy.

Díky tomu sice pravděpodobně nepřiberete tolik jako jedinci odlišného typu postavy, udržíte se ale ve zdravé kondici a předejdete zdravotním problémům.

Dodržujte pravidelnou stravu

Podle serveru Everyday Health je pro ektomorfy naprostou prioritou dodržování pravidelného jídelníčku. Díky rychlému metabolismu totiž jejich tělo spaluje kalorie, které je třeba během několika hodin doplnit. Ani tak by neměli vynechávat snídaně či svačiny.

Jídelníček ektomorfa by měl až z šedesáti procent obsahovat kvalitní sacharidy. Ty se totiž oproti jednoduchým cukrům rozkládají pomaleji. Jejich hlavním zdrojem jsou těstoviny, ovesné vločky, rýže, brambory a celozrnné pečivo.

Dále je potřeba myslet také na dostatek bílkovin a zdravé tuky. Pokud máte tento typ postavy, na svůj jídelníček tak pravidelně zařaďte hovězí, vepřové nebo jehněčí maso, vajíčka, tučné sýry, tvaroh, mléčné výrobky, avokádo a ořechy.

Zdroj: WebMD, OnlyU, Women’s Health

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články