Melatonin může být pro děti nebezpečný. Hormon spánku by měly čerpat především přirozenou cestou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Spici dite
Zdroj: Shutterstock

Melatonin je známý především jako hormon spánku. Existuje celá řada doplňků stravy, které nám ho pomáhají do těla dostat. Přitom je ale také mnoho přírodních cest. Jak je to ale s vlivem této látky na děti? Je pro ně melatonin bezpečný?

Melatonin je tvořen především ze serotoninu, podle nejnovějších studií je nicméně produkován všemi buňkami našeho těla. To ale v tak malém množství, že se ho řada lidí snaží do těla dostat pomocí doplňků stravy.

Přitom existují i jiné cesty. Zvýšit jeho hladinu v těle může například konzumace kiwi, špenátu, mandlí nebo třešní, pomáhá také menší vystavování těla modrému světlu. Někdy tak má člověk melatoninu dostatek, aniž by se o to vlastně snažil. Může být pro někoho látka nebezpečná?

Jeho používání u dětí roste

Melatonin je hormon, který nám pomáhá usnout a udržet tělo v tomto stavu po celou noc. V posledních několika letech vzrostlo využívání doplňků stravy s melatoninem i u malých dětí, a to až o neuvěřitelných 530 % uvádí Dětská nemocnice v Coloradu.

Pokud má dítě problémy se spánkem, než se rozhodnete pro melatonin, je dobré vyzkoušet jiné cesty. „Většinou není řešením melatonin. Je lepší s dětmi trénovat zdravé návyky, díky kterým se naučí v danou dobu chodit spát,“ říká pediatr Antoinette Burns.

Podle jeho slov může být melatonin ve větším množství pro mladé tělo nebezpečný. Na látku si totiž děti velmi rychle zvyknou a mohou pak mít v dospělosti problémy s nespavostí. Na druhou stranu v případě, že nic jiného nezabírá, je tento způsob léčby nespavosti například u dětí s ADHD doporučován.

Snažte se o přirozené řešení

Melatonin potřebujeme všichni. Především u dětí bychom ale měli dbát na to, aby se do těla dostal přirozeným způsobem. Ideální proto je pohlídat, aby jedly potraviny, které látku obsahují, ale také to, aby před spaním alespoň 2 hodiny nesledovaly počítač ani mobilní telefon.

„Vystavení modrému světlu může snížit přirozenou produkci melatoninu v těle, což může ztížit usínání,“ vysvětluje Burns. V případě, že bude mít dítě melatoninu nadbytek, což se díky užívání tablet může stát, dochází u něj k nedostatku energie během dne.

To obvykle rozhází celkově jeho režim, vede k bolestem hlavy a závratím. V noci pak děti trpí nočními můrami a může se u nich také objevit náměsíčnost. Při podávání této látky svým potomkům se tedy raději vždy předem poraďte s lékařem a dbejte na to, aby jí vaše děti do těla nedostaly zbytečně moc.

Zdroj: Medical News Today, Childrens, NIH, Children’s Hospital Colorado, WebMD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články