Dieta mysli může pomoci zastavit stárnutí mozku. Chraňte své tělo před psychickými známkami stárnutí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Dieta mysli
Zdroj: Shutterstock

Když se řekne dieta, většina lidí si slovo spojí s hubnutím. Obvykle se snažíme začít jíst zdravě, aby se nám podařilo dostat do kondice, shodit pár kilogramů, celkově se cítit lépe. Dieta mysli se ale zaměřuje konkrétně na to, aby byl co nejdéle zdravý náš mozek.

V angličtině se jí říká MIND diet. Jedná se o způsob stravování a života, který by měl vést k prevenci před nemocemi spojenými se stárnutím, jako jsou například demence nebo Alzheimerova choroba, vysvětluje WebMD.

Jak dieta funguje?

Dieta mysli doporučuje vyšší konzumaci konkrétních typů potravin, zatímco u jiných varuje před jejich škodlivostí. Do jídelníčku byste měli zařadit co nejvíce ovoce, zeleniny a průmyslově nezpracovaných potravin.

Omezte přísun jídel s vysokým obsahem cukru a tuků, radí Healthline. Dieta dále upozorňuje, že je třeba si hlídat velikost porcí. Přesto se ale nezaměřuje na fyzické změny lidského těla, neřeší tedy hubnutí.

Pokud se budete nicméně pokyny řídit, nějaké to kilo pravděpodobně shodíte i tak jako příjemný bonus, píše AARP.

Díky dodržování diety se vám podaří do těla dostat dostatek vitamínu E, omega-3 mastných kyselin, karotenoidů a flavonoidů. Dostatek vlákniny a zdravých živin posílí právě funkci vašeho mozku a bude prevencí proti zákeřným nemocem souvisejícím se stárnutím.

Čemu se vyhnout?

V podstatě každý den byste měli jíst alespoň 3 porce celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny. Dále potom konzumujte 1 až 2 porce fazolí, drůbeže a ryb každý týden. Na svačinu si můžete dopřát bobule nebo ořechy.

Mléčné výrobky ani maso nemusíte ze svého jídelníčku vynechávat, měli byste je ale omezit a nejíst je více než čtyřikrát za týden. Maso nahraďte fazolemi či jinými luštěninami, které jsou plné bílkovin.

V současné době je Alzheimerova choroba například v USA šestou nejčastější příčinou úmrtí. Podle webu School of Public Health může dieta mysli zpomalit příznaky stárnutí mozku až o 7,5 roku.

Zdroj: Healthline, WebMD, School of Public Health, AARP

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články