Co znamenají bílé skvrny na vašich nehtech? Známe odpověď

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Bile nehty
Zdroj: Shutterstock

Udržované nehty jsou vizitkou každého z nás. Občas se stane to, že si nehet poškodíme nebo nám začne růst tak, jak si nepřejeme. Při poškození nehtu se většinou potýkáme s malými bílými tečkami, které v nás vyvolávají obavy. O co ale doopravdy jde?

Bílé skvrnky a tečky na vašich nehtech jsou velice často důsledkem poškození způsobeného pod nehtovým lůžkem. Na nehtech se však nemusí objevit pouze tečky. Poškození nehtů se může projevit také jako bílé svislé nebo vodorovné čáry, skvrny nebo úplné bílé zakrytí nehtů.

Pozor na vážné onemocnění

Tyto skvrny se mohou objevit z mnoha důvodů. Vzniknout mohou pouhým kousáním nehtů, občas ale také mohou poukazovat na náš zdravotní stav. V běžnějších scénářích je pravděpodobné, že byl na nehet vyvíjen nadměrný tlak.

Poškození nadměrným tlakem může vzniknout při manikúře a pedikúře, nošením těsného oblečení, jako jsou těsné ponožky nebo boty, nebo fyzickým úderem do samotného nehtu. Plísňové infekce, zejména na nohou, jsou také známé tím, že způsobují zežloutnutí nebo zbělání nehtů.

Někdy je však zcela nebo částečně bílý nehet vedlejším účinkem určitých onemocnění. Mezi takové stavy patří ekzém, cukrovka, psoriáza nebo onemocnění ledvin. V některých případech mohou také skvrny vzniknout jako reakce na určité antibiotické léky.

Naučte se skrýt bílé skvrny

Podle doktora Andrewa Weila se většina bílých skvrn na nehtech objevuje pouze dočasně. Odstranění bílých skvrn může trvat i několik měsíců, a aby mohlo dojít k uzdravení, bude nutné nehet nechat zcela odrůst, než bude možné oblast se skvrnami odstranit.

Odborníci však naštěstí doporučují způsoby, jak nejlépe zakamuflovat skvrny během čekání na odrost nehtu. Pokud se nejedná o hluboké poranění, můžete nehet pravidelně leštit. V opačném případě odborníci doporučují zvolit barevný lak na nehty, který skvrny skryje.

Pokud si však nejste jisti, zda je vhodné zrovna vaše bílé nehty pokrýt lakem, zeptejte se svého lékaře. Při nemocích a infekcích se totiž tento postup moc často nedoporučuje.

Lak na nehtech se doporučuje pravidelně měnit, abyste vaše nehty udržovali v té nejlepší kondici. Rozhodně si pak lak neloupejte, ale k jeho odstranění používejte přípravky k tomu určené.

Zdroj: Health Digest
Autor: Štěpán Pacík


Související články