Co dělat při otravě houbami. Babské rady vám akorát přitíží

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
otrava 1
otrava 1

Rad ohledně sbírání hub existuje mnoho a to základní je, že houby, které neznámé a nejsme o nich přesvědčení, že jsou jedlé, nesbíráme a nekonzumujeme. Laik, ale i mistr tesař se mohou utnout a pokrmem z hub otrávit. Co dělat, když pociťujete první příznaky? Zapomeňte na babské rady a řiďte se rozumem.

Uvědomte lékaře

Při prvních příznacích tohoto typu otravy byste měli uvědomit lékaře. Špatně neuděláte ani v případě, že rovnou vyrazíte do nemocnice nebo si přivoláte pomoc.

Vždy informujte doktory, co a v jakém množství jste pozřeli. Pokud vám ještě trochu inkriminovaných hub, u nichž máte podezření, že vás otrávily, vezměte je s sebou. Lékaři musí vědět i to, jak jste houby skladovali a zpracovali, protože i to může být stěžejní.

Stačí sníst zapařené jedlé houby z igelitky nebo nedostatečně uvařené a pohroma je díky přemnoženým bakteriím na světě.

Černé uhlí a černý čaj je nejlepší kombinace

Lékař vám s velkou pravděpodobností poradí spolykání velké dávky černého uhlí a jeho zapití tekutinou. K tomuto účelu je nejlepší černý čaj.

A proč zrovna živočišné uhlí? Dokáže totiž navázat škodlivé látky, což je v případě otravy toxiny z hub žádoucí. Navíc dokáže zpomalit jejich vstřebání.

I proto byste tabletky měli zapít černým čajem, který zklidní vaše zažívání, hydratuje a podpoří detoxikaci.

Při otravě z hub je dost možné, že se dostaví průjem a zvracení, při nichž dojde ke ztrátě velkého množství tekutin. I proto je důležité organismus zavodnit.

Na mléko a alkohol rovnou zapomeňte

Kdysi hojně rozšířený mýtus o vypití sklenice mléka při otravě houbami snad už bude brzy vymýcen. Mějte na paměti, že mléko se nepočítá mezi tekutiny. V žaludku se vám akorát tak vysráží a ničemu nepomůže.

Snad ještě hůře byste udělali, kdybyste si dali panáka vodky či nějakého bylinného likéru „na zklidnění“.

Tělo si akorát ještě více zatížíte. Na rozdíl od čaje alkohol může vstřebání škodlivin podpořit a trávení zpomalit. Navíc vaše tělo bude muset alkohol odbourat. Nezadělávejte si ještě na větší malér a na tuto babskou radu okamžitě zapomeňte.

U otrav hraje roli čas

Pamatujte, že ne všechny otravy se projeví do dvanácti hodin od konzumace. Některé se mohou ukázat až za třicet hodin prostřednictvím úporných průjmů či zežloutnutí pokožky. V tomto případě se jedná o vážnou otravu, kde hraje velkou roli čas.

Proto opět opakujeme – jezte pouze důkladně zpracované houby, u nichž jste si jistí, že jsou jedlé, a jež smažíte déle než deset minut a vaříte minimálně dvojnásobné množství času.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články