Brnění rukou nepodceňujte. Může jít o banalitu, ale také o závažné onemocnění jater či ledvin

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Brneni rukou
Zdroj: Shutterstock

Brnění rukou je nepříjemný pocit, který míváme poměrně často a obvykle jeho příčinu známe: Usnuli jsme s rukou špatně zkroucenou pod hlavou, dlouho jsme se opírali loktem o stůl nebo si podpírali obličej při přemýšlení nad učením. Jenomže ne vždy je to tak snadné.

Brnění rukou, nebo také mravenčení, je často způsobeno skřípnutím nervů, ke kterému dochází právě kvůli udržování ruky ve špatné poloze. Ve většině případů tento problém rychle pomine. Pak není třeba si s ním dělat hlavu.

Co ale v případě, že ruka brní pravidelně, brnění se vrací každý den, nebo přetrvává i několik hodin? Může jít o příznaky závažných problémů, které byste rozhodně neměli podceňovat.

Když mravenčení doprovází další problémy

Už jen to, že vám mravenčí v ruce pravidelně a dlouhodobě, je důvodem k návštěvě lékaře. Mnohdy se ale ve vážných případech přidávají také další problémy. K těm patří třeba těžké ruce, bolest, svědění nebo necitlivost ruky v určitém místě.

V tom případě může jít o epizodické nebo chronické onemocnění, které je třeba okamžitě řešit. Podle medicalnewstoday.com v takovém případě může jít o nervová onemocnění, která vznikla například poraněním, opakovanou námahou ruky nebo bakteriálním onemocněním.

Existuje více než 100 typů periferní neuropatie. Časem se stav může zhoršit, a nakonec můžete o hybnost rukou přijít úplně. Podle výše zmíněného webu se odhaduje, že více než 20 milionů Američanů, z nichž většina jsou starší lidé, má periferní neuropatii.

Cukrovka

Na webové stránce mayoclinic.org jsou zaznamenány informace, které potvrzují, že více než 30 % případů periferní neuropatie je zastoupeno právě cukrovkou. Mnoho lidí si přitom neuvědomuje, že jejím příznakem může být i toto obyčejné mravenčení v rukou.

Asi dvě třetiny lidí s diabetem mají mírné až těžké formy poškození nervů. Ty se už jen velmi těžko dají napravit. Proto je lepší začít jednat opravdu již v raném stádiu nemoci a nic nepodcenit.

Zánět karpálního tunelu

Brnění v ruce může často značit také problém zvaný zánět karpálního tunelu. Nejčastěji k němu dochází při pravidelné námaze ruky. Trpí jim například lidé, kteří denně pracují s počítačem a ruku pod určitým úhlem často podrobují tlaku.

Zánět karpálního tunelu se podle vitalplus.org projevuje především bolestí v oblasti od zápěstí k palci, brní především předloketní část ruky, může docházet také k otoku. Léčit se dá mastmi a antibiotiky, někdy také nošením dlahy, která ruku na určitý čas zajistí ve správném úhlu.

Pokud je však problém pokročilejšího rázu, musí se ruka operovat. Lékaři vám musí rozšířit tepny v rukou, které jsou zúžené, a proto k bolestem a brnění dochází. K této možnosti ale dochází jen v případě, že člověk nechá zajít problémy opravdu daleko.

Onemocnění vnitřních orgánů

V dalších případech, kdy dochází k brnění rukou, může jít o známku nějakého systémového onemocnění. Může se například jednat o známku toho, že vám selhávají játra či ledviny. Je těžké na takovýto problém přijít, trvejte proto u lékaře na důsledných krevních testech.

Pokud vás trápí brnění rukou pravidelně, rozhodně ho nepodceňujte. Návštěva lékaře nikdy není od věci, protože skutečně může jít o vážný problém. Pokud pracujete v kanceláři, kupte si ergonomickou myš a dávejte si pravidelné pauzy, aby vaše ruce nebyly přetíženy.

Zdroj: medicalnewstoday.com, vitalplus.org, mayoclinic.org
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články