Alergie trápí většinu z nás. Bojujte s ní přírodní cestou

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
alergie na pyl
alergie na pyl

Alergie je označována jako civilizační nemoc – trpí jí stále více lidí (ale i zvířat). Blíží se pylová sezóna a tím vzniká pro mnohé lidi čas slzení a smrkání. U některých typů alergií se bez léků asi neobejdete, ale u těch slabších s nimi lze pomocí přírodních preparátů v kombinaci s úpravou stravy a životního stylu úspěšně bojovat. Co, kromě například bylinek, vám v boji s vaší alergií pomůže se dozvíte v našem článku.

Co je vlastně alergie?

Alergii lze definovat jako přehnanou reakci imunitního systému na nějakou běžnou látku v našem prostředí. Alergie (hypersenzitivita) je přecitlivělost na tuto běžně se vyskytující složku (např. prach, pyl, roztoči). Po styku s touto látkou (alergenem) dochází k rozvoji alergické reakce, která souvisí s nadměrnou produkcí histaminu. Tato látka, která má naše tělo chránit, mu ale u alergiků škodí a způsobuje např. zvýšenou sekreci z nosu (jak se tělo díky jeho zvýšené produkci snaží alergenu zbavit). K léčbě alergií se pak používají léky zvaná antihistaminika, které účinky histaminu tlumí.

Zdroj: 123RF.COM

Tip: Trpíte-li alergií na pyl, zkuste si dát každé ráno lžičku medu z inkriminované rostliny, dost možná si vybudujete toleranci na její pyl, zvýšíte obranyschopnost organismu a můžete se z alergie i vyléčit.

Jaké alergeny nás ohrožují?

Mezi běžné alergeny patří například pyl rostlin, zvířecí srst nebo potravina (např. ořechy, pšenice, mléko) či nějaký lék.

Alergeny se dělí na exogenní (dostávají se do organismu) a endogenní (vznikají v organismu). Exogenní alergeny se do organismu mohou dostat inhalací (prach, pyl), perorálně (jako součást potravy) nebo parenterálně (např. bodnutí hmyzem) či kontaktně.

Jak můžeme s alergií bojovat?

Pro někoho jsou výše zmíněná antihistaminika nezbytná a jejich užívání by mělo být vždy konzultováno s lékařem, ale zmírnit příznaky alergie nebo se jí i dokonce zbavit jde i přírodní cestou. Zde je několik tipů, co vám mohou v boji s alergií pomoci.

  • Perila křovitá, rostlinný zázrak, řeší skutečnou příčinu alergií, díky vysokému obsahu látek zvaných bioflavonoidy, protože zabraňuje nadměrné produkci histaminu. Lze ji použít například do salátů nebo jako koření, je velmi chutná.
  • Chlorela, ječmen a hlíva ústřičná – tyto super potraviny jsou skvělé pro naši imunitu, díky čemuž se zmírní projevy alergie.
  • Kopřiva dvoudomá – tato obyčejná rostlina má silný protialergický účinek na všechny typy alergií. Vhodné je pít její odvar jako čaj v kombinaci s dalšími bylinkami s podobným účinkem.
  • Ranní studená sprcha – tento tip jistě není pro každého, faktem ale je, že studená ranní sprcha mírně potlačí produkci histaminu v těle.
  • Hořčík a vápník – dva významné minerály nezbytné pro naše zdraví. Lékaři je navíc doporučují jako prevenci při zmírňování alergických potíží.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články