Trápí vás nemoci? Máme pro vás jednoduchý trik s česnekem, který vám pomůže se jich zbavit

od František Olša
2 minuty čtení
Česnek
Zdroj: Shutterstock

Česnek je častou surovinou používanou především v kuchyni. Potřebujete dochutit jídlo, či vás trápí bolest v krku? Není problém. Pomocník jménem česnek vždy udělá tu správnou práci a poslouží skvěle. Věděli jste, jak ještě můžete česnek využít?

Česnek má charakteristické aroma, které moc lidem nevoní. Není tou nejlepší volbou, když se vypravíte na první rande nebo jdete na pracovní schůzku. Oblíbená česnečka také pomáhá při kocovině.

Ve studii zveřejněné v Journal of Nutrition stojí, že může česnek zabraňovat zužování cév a zlepšovat zdraví srdce. Dle Health Insurance Fund of Australia má ale další nesporné výhody, které si teď představíme.

Česnek odpuzuje komáry

Česnek vytváří silný přírodní toxický repelent proti hmyzu. Díky přirozené repelentní povaze je dokonalým nástrojem k zabránění nečekané bzučící návštěvy. Uchováním česneku pod polštářem se vyhnete komárům a kousnutí pavoukem.

Pokud si myslíte, že stačí česnek konzumovat, jste na omylu. Komáry přitahuje oxid uhličitý, který vydechujeme. Tím pádem se konzumace česneku nezdá být tak efektivní.

Česnek léčí nespavost

Tato potravina má ale také skvělé účinky na zdraví, zejména spánek, jak zveřejnila organizace National Sleep Foundation, která se snaží dělat osvětu co se týče spánkové výchovy.

Trpíte záchvaty paniky nebo máte problémy se spánkem? Když si dáte pod polštář česnek, určitě se vám bude lépe spát. Tento lék se používá už od starověku. Antioxidační vlastnosti česneku udržují tělesné tekutiny a orgány zdravé.

Česnek pomáhá také při zdravém fungování srdce a mozku, čímž reguluje spánkový cyklus. Tento pomocník uvolní vaše svaly a vytvoří v těle látku, která dá tělu signál, aby se uklidnilo. S česnekem pod polštářem budete mít klidnou noc.

Česnek jako zabiják bakterií

Čerstvý syrový česnek se od pradávna osvědčil jako účinný zabiják bakterií a virů. Antibakteriální látka této potraviny chrání tělo před nejrůznějšími bakteriemi a viry. Česnek může zabránit infekci uvnitř nebo vně těla. Pokud jste nachlazení, popřemýšlejte o česneku pod polštářem.

Díky česneku budete lépe dýchat

Některé sloučeniny česneku mohou být zodpovědné za nepříjemnou vůni linoucí se z vašich úst. Dokonce i vaše pokožka nemusí dvakrát vonět. Když se česnek rozdrtí, změní se na přírodní antibiotikum, které bojuje proti plísňovým a bakteriálním infekcím.

Česnek také může pomoci odstranit ucpané nosní cesty, pokud jste zrovna nachlazeni. Usnadňuje těžké dýchání a snižuje chrápání. Můžete také vyzkoušet rozdrtit tři až čtyři stroužky česneku do vroucí vody a vdechovat výpary. Výsledkem bude lepší dýchání.

Česnek je lidským parťákem už po dlouhá století. Můžeme být vděční za to, jak silná tato potravina je. Pokud zrovna trpíte nachlazením, víte, jakou potravinu byste měli přihodit do nákupního košíku.

Autor: Štěpán Pacík

Související články