Skrytá stránka kofeinu. Prozradíme, co se s vaším tělem stane, když ho vysadíte

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
kofein
kofein

Přemýšlíte nad tím, že své tělo podrobíte detoxu a vyhnete se alespoň na čas kofeinu? Odborníci před tímto rozhodnutím varují, jelikož se u vás může později objevit několik nepříjemných příznaků. Poukazují ovšem i na pozitivní dopady na zdraví.

Kofein je běžnou součástí života

Kofein má většina lidí spojený s kávou, ale je třeba mít na paměti, že se často nachází i v limonádách či dalších nápojích. Přiměřené množství této látky dokáže tělo udržet zdravé a plné energie, ale ve větší míře může organismu pořádně zavařit.

Jestliže se rozhodnete svému tělu kofein ze dne na den odepřít, může vás zastihnout několik nepříjemných signálů. Hlavními příznaky je bolest hlavy, únava, zhoršená pozornost, žaludeční obtíže a změny nálady.

V podobné situaci je třeba konzultovat svůj stav s lékařem, který vám pomůže tyto dny překonat a později problémy odezní.

Negativní dopady na zdraví

Jakmile si začnete odpírat kofein, můžete se setkat také s citlivějšími problémy. Jde například o změnu menstruačního cyklu nebo snížení citlivosti prsou. V takovém případě je třeba trpělivě vyčkávat, až příznaky odezní.

Pozitivní vlivy na organismus

Odstranění kofeinu z vašeho jídelníčku má i své světlé stránky. Pokud jste trpěli na trému, nervozitu nebo rychlejší srdeční tep, můžete si všimnout, že některé z těchto potíží odezněly. Výrazné zlepšení mohou zaznamenat také jedinci, kteří trpěli na pálení žáhy, jelikož je káva a další kofeinové nápoje jsou v žaludku kyselinotvorné.

Zlepšit se může také spánek, jelikož mnohé odborné studie narážejí právě na to, že je kofein jedním z hlavních viníků, proč mají lidé problémy usnout.

Autor: Eva Marešová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články