Pro křídově bílou pleť byly ženy schopné zemřít aneb Podivná fakta o hygieně v dějinách

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kralovna Alzbeta
Kralovna Alzbeta

Dodržovat zásady hygieny je velmi důležité pro lidské zdraví. Na tomto pravidle se shoduje značná část lidí žijících v moderním světě. V minulosti to však s hygienou nebylo ani zdaleka tak horké jako dnes.

Stejné oblečení stále dokola

Cítíte se špatně, když si na sebe druhý den vezmete to samé tričko či ponožky? V minulosti to bývalo normální a lidé nosili stejný kousek oblečení mnohem delší dobu. Dokonce i šlechta byla schopná nosit čtyři totožné oděvy po celý rok, na každé roční období jeden.

Zdroj: Cs.wikipedia.org

Neobvyklý prací prášek

Když už se tedy jednou za čas lidé rozhodli převléct a nechali prádlo vyprat, jako formu pracího prášku k tomu používali směs moči a louhu.

Umývání obličejů

Dobrá zpráva je, že aspoň šlechta si v minulosti byla vědoma toho, jak důležité je umývat si obličej. Špatná zpráva je, že namísto vody či pleťových přípravků k tomu používali moč.

Společné koupele

Když už přece jenom jednou za čas došlo ke koupání, lidé využívali společné koupele, protože doma neměli vlastní. Trochu to popírá princip smývání špíny čistou vodou, ale aspoň se snažili.

Vylévání moči a výkalů z oken

Zdroj: Cdn.healevate.com

Když jste se v minulosti brzy ráno procházeli po ulici města, mohlo se stát, že vás pokropí moč či výkaly. Když na ně v noci přišla potřeba, lidé využili nočník a ráno se jeho obsahu jednoduše zbavili tak, že ho vylili z okna.

Dříve živá zubní pasta

V dnešních drogeriích už tuto formu zubní pasty nenajdete, ale staří Římané používali k čištění zubů myší mozky.

Mrtvoly v ulicích

Až do osmnáctého století jste si mohli nechat zdát o procházce po čistých a malebných ulicích města. Ulice do té doby bývaly pokryté výkaly, močí, zvířecími mrtvolkami a hnijícím jídlem.

Za krásu se leckdy umíralo

Během viktoriánské éry ženy používaly olověný prášek, aby měly křídově bílou pleť. A místo toho, aby si pleť následně umyly, často pouze přidaly víc prášku. Není proto divu, že úmrtí na otravu olovem bylo tehdy běžné.

Květinový deodorant

Tělesný zápach v historii lidé příliš neřešili. Jen šlechta někdy vyvinula snahu vonět lépe a za tímto účelem používala květiny.

Autor: Vendula Kreplová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články