Marek (32): Jsem vegan a ostatní říkají, že kvůli tomu nejsem chlap

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vegan
vegan

Pro někoho je to trend dnešní doby, pro mě je to styl života. Stal jsem se veganem prvotně ze zdravotních důvodů, ale později jsem svého rozhodnutí určitě nelitoval. Jsem kvůli tomu terčem posměchu a pro některé ženy i muže nejsem dost chlap.

Můj hlavní důvod pro veganství bylo mé zdraví

Svoji cestu veganství jsem započal před třemi lety. Veganem jsem se nenarodil a asi jako každý chlap jsem jedl všechno možné. Změnilo se to v den, když jsem se dostal k různým informacím, jak jídlo ovlivňuje naše zdraví. Veganství není žádné náboženství ani striktní dieta. Je to spíše způsob života a mírumilovná filozofie.

Zdroj: 123RF.COM

Co vše do veganství spadá je vcelku diskutabilní, ale já se řídím jednoduchými pravidly. Myslím na své zdraví, proto se vyhýbám masu, které mi způsobovalo četné akné. Dávám přednost rostlinným produktům všeho druhu a kontroluji jejich složení. Když jsem zjistil, jak zvířata trpí kvůli mému steaku či krému na obličej, tak jsem se rozhodl začít jednat. Například nepodporuji kosmetiku, která je testována na zvířatech.

V posilovně jsem pro smích, přitom vypadám lépe než oni

Jde to vše pomalu a člověk se snaží, jak jen může. Cítím se mnohem lépe a mé tělo skvěle pracuje. Nejsem nějaký šílený hippies, který by se oháněl slovem „vražda nebo smrt“. Nicméně tohle téma je určitě k zamyšlení a lidé by měli nějaké to maso omezit. Neděláte to jen pro ty zvířata, ale i sami pro sebe. Já například shodil nadbytečná kila a nyní pracuji na svalové hmotě. Cítím se skvěle, nemám akné ani střevní problémy, a dokonce srším energií. Kvůli tomuto jsem ostatním k smíchu, především mužům v posilovně. Nevěří mi, že mé svaly jsou přírodní a nazývají mě slečinkou.

Jak funguje mlékárenský průmysl?

Po zjištění, jak fungují mlékárny, mi bylo zle. Celý život krávy uměle oplodňují a posléze jim odebírají všechna telata. Což je pro ně určitým způsobem stresující a v takových podmínkách žijí až do své smrti. Dokud dávají mléko, trpí tímto koloběhem každá z nich. Později i mě přešla chuť na můj oblíbený milkshake. Posléze jsem se dozvěděl, že mé tělo si neporadí s laktózou, tak se tím vyřešily dvě mouchy jednou ranou.

Vítězila u mě pohodlnost a určitá míra tradice

Sám sebe jsem se ptal, proč takto svět funguje? Je to určitá tradice, která je brána za naprosto normální? Před několika lety to bylo jiné a nyní pohodlnost vítězí. I já byl na této cestě a bylo to velmi náročné. Chuť masa mi chutnala, ale nakonec síla přesvědčení vyhrála. Neustále se mi kvůli tomu kamarádi posmívají a nejsem pro ně dost chlap. Mám problém kvůli tomu najít slečnu, která by to měla stejně nastavené jako já.

Autor: Monika Holemá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články