Eliška (28): Kvůli silnému akné jsem nechtěla vycházet z domu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zenasakne
zenasakne

Z ničeho nic se mi objevilo vážné akné po celém těle, bylo na obličeji, krku i zádech. Cítila jsem se trapně a ošklivě. Nemohla jsem se na sebe ani podívat do zrcadla. Tak moc jsem si připadala odporná.


Antikoncepce? Pilulka na vše

Asi jako každá pubertální holka jsem si prošla náhlým osypáním tváře v podobě otravných pupínků. Gynekolog mi nasadil antikoncepci a problémy rázem zmizely. Nosit make-up nebylo třeba, měla jsem krásnou a čistou pleť. Vše se změnilo, když jsme se s přítelem pokoušeli o dítě.

Metoda pokus-omyl

Zdroj: 123RF.COM

Kvůli touze po miminku jsem musela vysadit prášky a počkat, až se tělo očistí. Nemohla jsem tušit, že se mi na obličeji objeví bolavé krátery a zarudlé pupínky. Mé sebevědomí trpělo a já nevěděla, co s tím dělat. Zkusila jsem snad všechno. Zašla k dermatoložce, za léčitelem, ale nikdo mi nebyl schopen pomoci. Dokonce mi předepsali silná antibiotika, ale ty to jen zhoršily. Nepomohly ani bylinné čaje a drahá přírodní kosmetika.

Neotevřela jsem ani pošťákovi!

Nechtěla jsem bez nalíčení ani vylézat ven ze strachu, že mě takto někdo uvidí. Když zazvonil pošťák, padal na mě pocit paniky. Tak moc jsem se za svoje akné styděla! Velké boule mi hyzdily obličej a zůstávaly po nich jizvy. Přítel mě maximálně podporoval, ale i na něm šlo vidět, že se mu to nelíbí. Nemohl mě hladit ani po tváři, aniž by mi nezpůsoboval bolest. Početí miminka se odložilo na neurčito a mě začala honba za vyléčením mého akné. Bylo mi tak trapně, na krku téměř třicet let a obličej jako čtrnáctiletá. Dumala jsem nad tím, proč se mi to děje. Přemýšlela jsem o obnově antikoncepce, ale to by nebylo řešení problému. Mé pátrání započalo.

Bylo to jen horší

Nemohly mi ujít pohledy jiných, kteří jen procházeli kolem. Jednou na mě dokonce někdo zařval, ať si umyju ksicht. Plakala jsem tajně v koupelně a doufala, že slzy vše zlé vezmou s sebou. Začala jsem trpět depresemi a odmítala vyjít z domu.

Řešení naleznete v jídle!

Pomoc jsem hledala v různých diskuzích, videích a odborných publikacích. Mé zjištění bylo, že antikoncepce jen potlačuje akné. Problém byl tedy uvnitř. Mé tělo trpělo dosud nezjištěnou intolerancí na lepek, proto změna jídelníčku byla nutná. Světe div se, ale mé problémy z padesáti procent vymizely a já se zase cítila o něco lépe. Stravu mi vylepšily zdravé a kvalitní potraviny. Omezila jsem cukr, maso i alkohol. Byl to velký zásah do mých stravovacích návyků, ale stálo to za to. Akné začalo mizet! Každý máme jiné tělo a musíme o něj pečovat. To mé na mě doslova křičelo, ale já neposlouchala. Posloucháte vy?

Autor: Monika Holemá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články