Předcházejte vzniku zubního kazu u dětí. Čištění zubů nestačí

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Zubni kazy u deti
Zubni kazy u deti

Zubní kaz dokáže nepříjemně potrápit, s čímž má nejeden dospělý svou zkušenost. Kdo měl někdy v zubu kaz, který se rozhodl dát o sobě vědět, ten nám dá jistě za pravdu, že je to kolikrát opravdu nesnesitelná bolest, od které dokáže ulevit jedině zubař.

Málokdo si uvědomuje, že zubní kaz je vlastně infekce. Jde o infekční onemocnění, které nejenže umí bolestivě potrápit, ale pakliže mají zubní kazy děti, může tento stav negativně ovlivnit jejich chrup v dospělém věku.

Čištění zubů je základ

Naprostým základem všeho je pravidelné čištění zubů. S tím byste měli začít již v době, kdy se dítěti v puse objeví jeho první zoubek.

Pro úplně malé děti se prodávají speciální gumové návleky, které si rodiče nasadí na prst a s jejich pomocí pusu svého drobečka jemně a šetrně vyčistí.

I starší děti budou potřebovat s čištěním zubů pomoci. Některé mohou mít k tomuto úkonu odpor, přesto je povinností rodiče nepolevit, a naopak najít způsob, jak dítěti čištění zubů zpříjemnit. To lze například speciálními básničkami a říkadly, které se dají sehnat na internetu.

Pozor na cukry ve stravě

Je všeobecně známo, že děti zbožňují sladké. Milující rodiče svým dětem poté nechtějí nejrůznější laskominy odpírat, zvláště pro jejich rozkošná očka, kterými rodiče sledují, když jim dospělý dá něco dobrého na zub.

Rodiče by ale měli dát pozor na cukry ve stravě svých dětí a měli by se snažit je omezit. Sladké sice dětem chutná, ale když je ho příliš, negativně se to projeví nejen na stavu jejich zubů, ale mimo jiné třeba i na váze.

Choďte na kontroly dvakrát ročně

Návštěvu zubaře má většina z nás spojenou s bolestí, nervozitou a nepříjemnými pocity. Často je tomu tak po nějaké negativní zkušenosti, která v nás zakoření.

U dětí je potřeba vytvořit kladný vztah k návštěvám zubaře, na které byste měli chodit dvakrát do roka.

Pokud se o zuby dítěte budete vy nebo ono samo starat dobře, pak se návštěvy zubaře obejdou bez bolestivých zákroků, a strach tak nebude vůbec potřeba.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články