Poraďte si s neprůbojností svého dítěte. Možná je chyba ve vás

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Neprubojne dite
Neprubojne dite

Každé dítě je jiné. Jedno je mezi ostatními dětmi jako ryba ve vodě a seznamování se s novými kamarády mu nedělá sebemenší problém. Druhé dítko se však mezi ostatními cítí nejisté a nedokáže v kolektivu projevit svůj názor. Proč jsou některé děti neprůbojné mezi ostatními a co s tím můžete jako rodič udělat?


Zatímco některé děti nemají problém s tím, aby před ostatními prosadily to svoje, jiné děti to jednoduše nedokážou. Máte-li doma neprůbojné dítko, pomozte mu získat v kolektivu větší jistotu.

Rozdíl mezi dětmi, pokud jde o jejich průbojnost v kolektivu, může mimo jiné způsobit jejich vrozená povaha. Rysy každého dítěte jsou předem dané a nedají se ovlivnit.

Výchova a budování sebedůvěry je základ

Co ale jakožto rodič udělat můžete, je pomoci dítěti jeho vlastnosti formovat – špatné vlastnosti a rysy potlačit, ty dobré naopak podpořit.

Není žádným tajemstvím, že se děti mnoho věcí naučí od svých rodičů. Proto je potřeba jít mu dobrým příkladem, protože ačkoli si to rodiče mnohdy ani neuvědomí, děti si všímají a osvojí si kolikrát i takové dovednosti, které si rodiče nepřejí.

Výchova je v případě málo průbojných dětí základ. Musíte v nich probudit zdravou sebedůvěru a naučit je, že musí samy sobě věřit.

To můžete udělat třeba tak, že dítě budete chválit za každý jeho úspěch. Když se ratolesti naopak něco nepovede, nejsou na místě nadávky, ale pochopení a snaha dát najevo, že i chyba se občas stane.

S neprůbojností je potřeba bojovat

Možná máte doma malé dítě, u kterého jste si všimli, že si mezi ostatními dětmi není zrovna dvakrát jisté. Někteří rodiče tuto skutečnost neřeší, protože jsou toho názoru, že teď to zrovna nijak zvlášť nevadí. Jiní si naopak myslí, že z toho jejich dítě jednou vyroste.

S neprůbojností u dětí je ale potřeba bojovat a nebrat ji na lehkou váhu. Teď je to možná jen malé dítě, které si neumí mezi vrstevníky prosadit svou.

Pokud se s neprůbojností nic neudělá, bude ho doprovázet i během dospívání či dokonce dospělosti. A tehdy už bude problém, když si nebude umět prosadit svůj názor.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články