Pokud vaše dítě trpí samomluvou, neděste se

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Samomluva u deti
Samomluva u deti

Dítě okolo batolecího věku si dost často povídá samo se sebou. Mnohdy u toho napodobuje různé hlasy. Především rodiče prvorozeného potomka může pohled na dítě, které si samo pro sebe žvatlá, a vypadá, že k tomu vlastně ani nikoho dalšího nepotřebuje, značně zneklidnit.

Hned na začátek je proto potřeba zdůraznit, že samomluva je u dětí naprosto normální. Jde o přirozenou fázi jejich vývoje, kterou si projde úplně každé dítě. Není proto potřeba se znepokojovat nebo se jakkoli obávat, že s tím vaším něco není v pořádku.

Pro dítě je samozřejmé uvažovat nahlas

Zatímco my dospělí jsme naučeni svoje myšlenky řešit jen sami v sobě, potichu a v duchu, děti tuhle schopnost nemají. Pro ně je naopak naprosto normální, že uvažují nahlas. A to se projeví mimo jiné právě vydáváním nejrůznějších zvuků a povídáním si samo se sebou.

Samomluva má několik fází

Odborníci období samomluvy rozdělili do několika fází. I jimi si projde každé dítě, ačkoli každé třeba v trochu jiném věku – každé dítě je přeci jiné. S tím je potřeba počítat a navzájem mezi sebou ratolesti neporovnávat.

Fáze první: mumlání a broukání

První fáze přichází v batolecím věku. Projevuje se nejrůznějšími mumlavými zvuky. Dítě si brouká, žvatlá a vydává zvuky, kterým rodiče logicky nerozumí.

Fáze druhá: povídání

Další fáze se opět týká batolecího věku, tentokrát již starších dětí, které se snaží někomu něco vysvětlit. Rodiče dětem zpravidla nerozumí, protože mají svoji hatmatilku, ale už to působí tak, že dítě někomu něco povídá.

Fáze třetí: poučení sebe sama

Do třetice všeho dobrého je tu fáze, která se nazývá poučení. Přichází v období předškolního věku, tedy někdy mezi pátým a sedmým rokem života dítěte. V této fázi si dítě umí samo rekapitulovat určité situace a samo si vysvětluje, proč to či ono udělat tak nebo onak.

Fáze čtvrtá: útlum

Ve čtvrté fázi si lze všimnout, že období povídání si samo se sebou postupně ustupuje, je to tedy fáze určitého útlumu. Stále můžete dítě zaslechnout, jak si tu a tam pro sebe něco povídá nebo šeptá, ale to jen zřídkakdy.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články