Co udělat s milionovou výhrou v loterii? Tohle radí finanční experti!

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zlato
Zdroj: Shutterstock

Mnete si ruce nad velkou výhrou a v hlavě už spřádáte plány, co všechno si za ni koupíte a kam pojedete? Na chviličku zpomalte. Předtím, než si koupíte designérskou kabelku, luxusní auto a letenky do vysněné destinace, je dobré udělat pár věcí. Jak by se zachovali finanční experti? Sesbírali jsme pro vás rady několika z nich.

Zaplaťte dluhy

Zbavit se dluhů, půjček, splátek a jiných finančních restů by měl být úplně první krok, který s nově nabytými penězi podniknete. Jen tak si zbytek z nich budete moct naplno užívat beze strachu z toho, že vám ještě zbývá něco doplatit.

Pravidlo 90/10

Máte nějaký velký cíl, na který šetříte? Většina získaných peněz by měla směřovat právě k němu. V závislosti na tom, kolik potřebujete a kolik jste vyhráli, se vám možná povede zaplatit celou částku, pokud to tak ovšem není, radí finanční experti uložit stranou zhruba 90 % z výhry.

Přečtěte si také: Za tiket dal jenom dvacku, i tak mu Sportka přinesla přes 9 milionů

Za zbytek si udělejte radost něčím hezkým a příjemným, ať už je to rodinná večeře v luxusní restauraci, víkendový výlet nebo třeba týdenní pobyt v lázních.

Začněte investovat

Možností k investování je spousta a může být opravdu náročné se v nich zorientovat. Abyste své finance zúročili a v tom nejlepším případě i zmnohonásobili, nebuďte příliš důvěřiví. Než abyste kývli na první lákavou příležitost, nechte si raději poradit od kvalifikovaného a spolehlivého finančního poradce, který se v dané oblasti skutečně vyzná.

Vytvořte si rezervu

Ukládat si všechny peníze na spořící účet se sice nevyplácí, mít rezervu, po níž můžete v nouzi okamžitě sáhnout, ovšem není úplně od věci. Nikdy totiž nevíte, kdy vám zčistajasna vypadne příjem. Ideální finanční rezerva se odvíjí od vašich průměrných výdajů a měla by vám vystačit zhruba na půl roku až rok, aniž byste se přitom museli nějak výrazně omezovat.

Cestujte

Jakmile budete mít všechny dluhy z krku a nějakou tu částku uloženou stranou, je na čase si začít užívat. Každý má samozřejmě jiné představy i priority, většina expertů se však shoduje na jednom – nejlépe využité peníze určené na zábavu jsou ty utracené za cestování.

Díky němu získáte novou perspektivu, poznáte nová místa, kultury i lidi, rozšíříte si obzory a můžete se naučit něco nového nejen o světě, ale i sami o sobě. A to se vždy vyplatí.

Ale nejdříve: Vsaďte si!

Už máte jasno, co byste s penězi udělali, jen nevíte, kde je sehnat? Možností je třeba Sportka, která se losuje už zítra. Ve slosování je momentálně fantastických 126,2 milionu korun, které mohou být vaše i díky online sázce. Stačí kliknout na tento odkaz.

Autor: redakce
18+ | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články