Jak se zbavit skřípajících bot? Pomoci může i obyčejný pudr

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Nove boty
Zdroj: Shutterstock

Zná to nejspíš každý z nás. Koupíme si nové boty a těšíme se, že v nich budou naše nohy jako v bavlnce, jenomže nás čeká nepříjemný zážitek. Obuv při každém kroku vydává zvuk, ze kterého nám běhá mráz po zádech. Jak se nepříjemného skřípání bot zbavit?

Nejde jenom o botasky. Vrzání, které nám trhá uši, mohou vydávat i kozačky či dámské boty podpatku. A není to vždy jenom pravidlem obuvi nové, často se to může stát i s botami, které už nějaký ten čas nosíme, varuje Live Strong.

Co vrzání způsobuje?

Pokud se skřípání bot objeví u nové obuvi, pravděpodobně souvisí s její svrchní vrstvou. Netvarovaný svršek se o sebe tře, což vydává námi tak nenáviděný zvuk. Děje se to často u kožených bot a znamená to, že se tvar boty snaží přizpůsobit tvaru nohy.

Dalším důvodem, proč může obuv vrzat, je podle webu Soundproof Guide netěsnost podrážky a vnikání vlhkosti dovnitř. To se děje často v létě, když se nám v botě například zpotí bosé nohy.

Vrzající boty se mohou objevit také za deštivého počasí. Poslední důvodem pak může být rozpadající se podrážka. V takovém případě jde buď o obuv starou, kterou už nezachráníte, nebo je třeba botu reklamovat.

Jak si s vrzáním poradit?

Jednou z typických rad je používat dětský pudr. Ten můžete nasypat jednak pod vložky vašich bot, aby se v obuvi co nejméně hýbaly, zároveň ale také na své nohy, které mají tendenci se potit. Samozřejmě v případě, že nemáte na nohou ponožky.

Další radou pak je vložit pod vložku tenký kousek látky. Ten zabrání vložce v pohybu a navíc bude absorbovat přebytečnou vlhkost, uvádí Soundproof Guide. Boty je samozřejmě vhodné po každém použití vysušit.

To uděláte tak, že je zavěsíte za tkaničky na nějaké suché místo do průvanu, nebo je alespoň opřete o zeď špičkami dolů. Tím z nich do dalšího nošení dostanete nastřádanou vlhkost.

Pokud je skřípání boty způsobeno tím, že se vám rozpadá, bohužel žádná z výše zmíněných rad nejspíš nepomůže. Takové boty můžete ještě jistě donosit, budete se ale muset smířit s tím, že během toho budete skřípat zuby.

Zdroj: Well and Good, Soundproof Guide, Live Strong

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články