Šťastné a ekologické! I na Vánoce je třeba myslet na přírodu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vanoce
Zdroj: Shutterstock

Čím dál více lidí se snaží žít tak, aby co nejvíce šetřili přírodu. A je na ni třeba myslet i během Vánoc. I svátky si totiž můžete užít ekologicky. Máme pro vás hned několik tipů, které vás budou stát jen minimum námahy, ale výrazně tím pomůžete svému okolí.

O Vánocích lidé velmi často plýtvají. A to nejen obalovým materiálem na dárky, ale také jídlem. Kolik nesnězeného cukroví každý rok vyhazujete? A jak je to u vás v rodině se zbytky po vánoční večeři?

Vánoční stromek v květináči

Pokud kupujete živý vánoční stromeček, je třeba vědět, co s ním po Vánocích dělat. Rozhodně ho necpěte do popelnice, je totiž součástí tříděného odpadu. Pokud ho o kontejner pouze opřete, popeláři už se o něj postarají.

Stromeček můžete po Vánocích využít do kompostu. Úplně nejlepší možností je ale koupit stromek v květináči a po Vánocích ho pak jednoduše opečovávat do jara. Potom ho můžete zasadit na své zahrádce, nebo někde v lese, uvádí web Obnovitelně.

Kreativní balení dárků

Vánoční papír je často nevhodný k recyklaci, upozorňuje server Méně odpadu. Proto je lepší využívat jiné možnosti zabalení dárků. Buď se dá použít papír obyčejný, který můžete různě nazdobit. Vhodné jsou ale také dárkové tašky, které nepopisujte, aby je následně obdarovaný mohl třeba příští rok zase poslat dál.

Šetřete přírodu při úklidu

Přírodu můžete šetřit i při předvánočním úklidu. Vyhněte se používání prostředků s chemií. Okna můžete vyčistit citronovou vodou, spotřebiče v kuchyni zase jedlou sodou. Je zbytečné utrácet za drahé prostředky, které navíc mohou ničit přírodu.

Při zdobení domácnosti pak využívejte především přírodní dekorace, které jsou kompostovatelné. Všechny ostatní ozdoby se snažte schovávat pro příští roky a vyhazujte jich jen minimum. Pokud se vám už nehodí, někomu je darujte, jiní lidé je třeba ještě ocení.

Jídla jen tolik, kolik skutečně sníte

Na Vánoce se strašlivě plýtvá jídlem. Proto se snažte nepřehánět to letos například s pečením cukroví. Co se nesní, můžete opět rozdat známým, některé druhy cukroví se dají dát i do mrazáku a můžete si ho dopřát i pár měsíců po Vánocích.

Opatrně postupujte i při přípravě večeře. Mnohdy se velké množství salátu zbytečně vyhazuje jen proto, že jste ho udělali jednoduše do desetilitrové mísy. Zamyslete se nad tím, kolik vás letos u stolu bude a kolik jídla je asi tak zapotřebí.

Zdroj: Méně odpadu, Eko Vánoce, Obnovitelně, Zero Waste Life, Proti šedi

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články