Jak si poradit se zamrzlým zámkem? Na horkou vodu zapomeňte, vsaďte na prevenci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zamrzly zamek
Zdroj: Shutterstock

V zimě vás může potkat celá řada problémů a patří k nim i zamrzlý zámek. Nejčastěji se s ním setkávají řidiči u svých osobních vozidel, může k tomu dojít ale i na vstupních dveřích do domu. Jak v podobném případě postupovat?

Štěstí přeje připraveným. Proto je dobré vsadit na prevenci a s prvními mrazy se pojistit, že vám zámek jen tak nezamrzne, radí Český kutil. Existují speciální spreje obsahující protimrznoucí složky. Těmi můžete pojistit zámky jak u dveří do domu, tak i u aut.

Co nikdy nedělat?

Pokud vás mrazy zaskočily a se zmrzlým zámkem se musíte potýkat, jistě jste už slyšeli o některých osvědčených tipech, jak si s problémem poradit. Jenomže ne všechny jsou tak účinné, jak se o nich říká.

Například polít zamrzlé místo horkou vodou je nesmysl, uvádí web Dům a zahrada. Teplá voda velmi rychle zchladne a znovu zamrzne, problém tak naopak jenom zhoršíte.

Nedoporučuje se ani nahřívání klíče. Ten sice potom do zámku dostat opatrně můžete, pokud je ale zamrzlý celý zámkový systém, nijak vám to nepomůže.

Ve dveřích pak klíč maximálně zalomíte a budete potřebovat pomoc zámečníka. Poměrně banální problém vás tak nakonec vyjde pěkně draho.

Jak si tedy pomoci?

Pokud bojujete se zamrzlými dveřmi u auta, ujistěte se nejprve, že nejdou otevřít dveře jiné. Pokud ano, jednoduše přelezte na místo řidiče, nastartujte a auto ohřejte.

V případě, že jste v blízkosti zásuvky a máte možnost použít fén, horký vzduch by měl pomoci zámek rozmrazit bez jakéhokoli poškození. Je ale samozřejmě jasné, že to ne ve všech případech bude možné.

Poslední možností jsou potom rozmrazovače, které byste měli mít v zimě pro všechny případy neustále u sebe. Je ale třeba myslet na to, že používat byste měli pouze speciální rozmrazovače určené k rozmrazení zámků, píše iDNES.

„Agresivní rozmrazovače mohou velmi snadno poškodit nejen zamykací mechanismus, ale i barvu dveří, a vyjdou nás tak ve výsledku hodně draze. Proto doporučujeme použít jen mazací a rozmrazovací přípravky v jednom, určené přímo na zámky, které nám poslouží i celoročně k preventivnímu ošetření,“ radí Petr Neuvirt ze společnosti Tokoz.

Zdroj: Autojournal, Dům a zahrada, Portál řidiče, iDNES, AZ pneu, Český kutil

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články