U maminky Kamila (5) se objevil Münchhausenův syndrom. Její chování mu ubližovalo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
medvidek chlapec
medvidek chlapec

Kamilova matka měla o svého pětiletého syna neustále strach. Vodila ho k doktorům kvůli sebemenší změně v chování, dávala na něho pozor více, než bylo zdrávo. Ukázalo se ale, že chlapec není ten, kdo je nemocný. Naopak se po umístění chlapce do Klokánku zjistilo, že jeho matka trpí Münchhausenovým syndromem.

Tento syndrom se projevuje předstíráním nemoci u někoho blízkého. Matka Kamila léčila alternativní medicínou na nemoci, kterými vůbec netrpěl, její chování a výpovědi dokonce přiměly mnohé doktory Kamilovi nesprávně diagnostikovat nemoci. Její jednání proto bylo posouzeno jako týrání dítěte.

Matka skončila v krizovém centru

„Do Klokánku jsme Kamila přijali poté, co byla jeho matka hospitalizována v krizovém centru pro nadměrný strach o syna,“ říkají tety, které dostaly chlapce na starost. „Přivezla nám ho v kočárku s tím, že má i ve svých pěti letech problémy s chůzí. Nakonec se ale ukázalo, že i to patřilo k její duševní poruše.“

Kamil si za pomoci tet plně osvojil chůzi, rád chodil s ostatními na hřiště a běhal. Po nových lékařských prohlídkách se také zjistilo, že diagnostikovanými nemocemi netrpí. V papírech měl například ADHD, které se u něho nepotvrdilo.

Přišla o právo vzít si syna zpět

Ačkoli se jedná o duševní poruchu, je Münchhausenův syndrom vážným způsobem, jak ohrozit lidské zdraví. Matka byla proto soudem zbavena rodičovské odpovědnosti. Než se tak stalo, Kamilovi se prodlužoval pobyt v Klokánku.

Nakonec se pro něho našla pěstounská rodina, která si ho vzala k sobě. „Kamil k nám jezdí na návštěvy a vždy nám vypráví o nových zážitcích. Má spoustu kamarádů a v nové rodině je šťastný,“ končí Klokánek vyprávění.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Zdroj: Klokanek FOD


Související články