Komerční sděleníZdraví

Rovnátka v dospělosti aneb nikdy není pozdě!

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
usmev scaled
Zdroj: Shutterstock

Dnešní doba klade velký důraz na vzhled, jedním ze základních kamenů atraktivního vzhledu je bezesporu krásný, rovný úsměv. Není proto divu, že se stále více lidí ocitá v ordinacích ortodontistů i v dospělém věku. Díky vědeckému pokroku, který se nevyhnul ani rovnátkům, se dnes již nemusíte obávat úst plných železa, bolesti a nepohodlí. Dostupné jsou o mnoho pohodlnější a estetičtější metody.

Proč v dospělosti?

Rovnátka nejsou levnou záležitostí a tou nebyly ani za vašeho dětství. Je možné, že si je vaši rodiče nemohli dovolit, ale vy teď už můžete. Je ale také možné, že jste si dříve kosmetických a zdravotních výhod rovných zubů nebyli vědomi.

Dospělí si však mnohem lépe uvědomují výhody, které jim mohou rovnátka přinést. Estetická rovnátka se nejčastěji dělí do třech kategorií, které jsou více či méně pohodlné.

Keramická rovnátka

Keramické zámky jsou nejpodobnější fixním rovnátkům s kovovými zámečky. Dokonce fungují i na stejném principu, rozdíl je však v materiálu.

Rovnátka jsou buď průhledná, nebo v barvě zubů, na dálku si jich tak okolí ani nemusí všimnout. Průhledná varianta je oblíbená především u teenagerů. Nevýhodou je však jejich častější lámání a tendence se po určité době zabarvit.

Dospělí si také oblíbili rovnátka Damon Clear, která se hodí především pro dospělé pacienty s časově náročným zaměstnáním. Léčba je kratší a také není potřeba tak často docházet na kontroly v průběhu léčby.

Navíc se klade i velký důraz na probíhající změny v obličeji, které vznikají jako následek ortodontické léčby. Pacienti často tvrdí, že díky ortodontické léčbě vypadají mladší a hezčí.

Odborníci tento efekt nazývají „bracelift“. Nevýhodou je viditelnost na první pohled, protože drátek není z estetických materiálů.

Lingvální rovnátka

Lingvální rovnátka jsou maximálně estetickým řešením, lepí se totiž z vnitřní strany zubů. Nejznámějším typem lingválních rovnátek je nejspíš Incognito.

Lingvální rovnátka jsou zcela jistě nejestetičtějším řešením, nicméně za tuto výhodu zaplatíte více peněz a musíte počítat s menším pohodlím.

Vzhledem k jejich umístění uvnitř úst, způsobují bolesti a omezují pohyb jazyka a ovlivňují proto řeč pacienta.

Zdroj: Shutterstock

Pracnější je jejich čistění a celkový efekt z jejich nošení není tak pohodlný jako u ostatních rovnátek. Lingvální rovnátka se používají v případech, které nejsou z hlediska léčby tolik náročné, a zároveň ty, kde je estetika důležitější než pohodlí.

Lingvální rovnátka jsou vždy dražší než kovová a keramická rovnátka a finální výsledek léčby není tak precizní jako u keramických či konvenčních kovových zámků.

Alignery (fólie)

Nový trend v ortodoncii umožňuje léčbu „bez rovnátek“. Systém tvoří sada plastových dentálních dlah, které rovnají zuby. Fólie jsou pevné a neohebné, zuby se rovnají tak, že se po několika týdnech mění. Měnící se tvar fólií pohybuje se zuby.

Za největší výhodu lze považovat skutečnost, že je můžete vyndat. Nicméně byste je ale neměli vyndávat na více hodin denně než je nutné.

Pokud nedodržujete doporučenou denní dobu nošení (22 hodin), nemůže být zaručena úspěšnost léčby. Alignery nejsou vůbec vidět, protože jsou vyrobeny z průhledného plastu.

Úspěch léčby je závislý na zodpovědnosti pacienta, kromě dodržení doby nošení je potřeba se o dlahy také dobře starat.

Přesto však bývají nejčastější volbou dospělých s vysokým standardem estetiky a pohodlí. Asi nejznámější značkou neviditelných rovnátek je Invisalign, existují však i jiné značky.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články